Reklama

Co może smog?

Obalamy najpopularniejsze mity!

PRAWDA. Sprzyja zachorowaniu na grypę

W okresie największego smogu odnotowuje się więcej przypadków zachorowań. Spowodowane nim zanieczyszczenie powietrza sprzyja rozwojowi wirusów, w tym grypy. Krążąc w powietrzu w połączeniu z toksycznymi pyłami i gazami (składnikami smogu) stają się one bardziej agresywne, zjadliwe dla organizmu, drażnią drogi oddechowe.

PRAWDA. Picie łagodzi skutki smogu

Gdy na dworze oddychamy smogiem, to zaraz po powrocie do domu wypijajmy szklankę wody lub herbaty czy soku. Płyn działa niczym filtr. Nawilża błonę śluzową dróg oddechowych i sprawia, że mniej szkodliwych pyłów przenika w głąb układu oddechowego, do oskrzeli i płuc. Zanieczyszczenia "przyklejają się" bowiem do wilgotnych ścianek gardła i są z nich wypłukiwane do przełyku.

Reklama

MIT. Nie ma związku z rakiem

Jest w pierwszej grupie czynników kancerogennych, wywołującym zmiany nowotworowe. Powoduje  przewlekły stan zapalny w drogach oddechowych, co przyczynia się do raka płuc. Badania wykazały związek między wdychaniem smogu, a rakiem pęcherza moczowego i piersi.

MIT. Piesi są bardziej narażeni na smog niż kierowcy

Kierowcy codziennie dojeżdżający samochodem do pracy wskutek wdychania zanieczyszczeń powietrza skracają swoje życie o rok w porównaniu z rowerzystami czy pieszymi, którzy poruszają się małymi uliczkami. Pyły i gazy ze smogu przenikają do wnętrza samochodu nawet przy zamkniętych oknach.  Zimą auta produkują  więcej spalin, bo silnik najmocniej kopci w niskiej temperaturze.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy