Reklama

Co musisz wiedzieć na temat nowotworu pęcherza moczowego?

Nowotwór to rozrost patologicznych komórek w organizmie. Nowotwór pęcherza moczowego zaczyna się zazwyczaj rozwijać w samym pęcherzu, czyli tam gdzie mocz jest transportowany z nerek. Większość z nowotworów pęcherza jest wykrywana wcześnie, leczenie kończy się sukcesem, a komórki nowotworowe nie rozprzestrzeniają się poza pęcherz. Jednak ten rodzaj nowotworu ma tendencje do nawracania, dlatego też tak ważne są regularne wizyty u lekarza.

Sygnał ostrzegawczy: krew w moczu

Krew w moczu może być objawem raka pęcherza. Może być ona widoczna gołym okiem lub dopiero podczas badania. Mocz może być ciemniejszy niż zazwyczaj i przybierać kolory od brązowego do jasnoczerwonego (rzadziej). Najczęściej jednak krew w moczu spowodowana jest innymi dolegliwościami takimi jak ćwiczenia, uraz, infekcje, zaburzenia krwi lub nerek, narkotyki czy leki rozrzedzające krew.

Czynnik ryzyka: kontakt z substancjami chemicznymi

Naukowcy twierdzą, że osoby pracujące w niektórych typach zawodów, są bardziej narażone na nowotwór pęcherza moczowego. Należą do nich między innymi blacharze, mechanicy czy fryzjerzy, którzy są narażeni na działanie rakotwórczych substancji. Jeśli w swojej pracy masz styczność z farbami do włosów, tekstyliami, skórą czy farbą, to stosuj się do zaleceń bezpieczeństwa i ogranicz kontakt z groźnymi chemikaliami.

Reklama

Diagnoza: badania

Nie istnieje kontrolne badanie, które mogłoby wykryć raka pęcherza moczowego, jednak jeśli jesteś w grupie ryzyka lub posiadasz objawy, to lekarz w pierwszej kolejności zleci ci wykonanie badania moczu. Jeśli będzie taka potrzeba, to wykona on również cystoskopię, która pozwala na zajrzenie do pęcherza, poprzez wprowadzenie do niego rurki z wmontowaną na końcu kamerą. Podczas tego badania może być również pobrany wycinek tkanki, aby można było go zbadać pod mikroskopem. Biopsja jest najlepszym sposobem na zdiagnozowanie raka.

Leczenie: operacja

We wczesnych stadiach choroby przeprowadza się operację zwaną przezcewkową radykalną elektroresekcją guza. Jeśli guz zajmuje większą część pęcherza, to lekarz będzie mógł chcieć usunąć część lub całość pęcherza. W przypadku mężczyzn mogą zostać także usunięte prostata i cewka moczowa. Jeśli chodzi o kobiety, to usunięte mogą zostać macica, jajowody, jajniki oraz część pochwy.

Leczenie: po operacji

Jeśli lekarz musiał usunąć cały pęcherz, to będzie przeprowadzona jego rekonstrukcja. Do tego celu może zostać użyta część jelita, z której powstanie kanał transportu dla moczu, który będzie wpadał do umieszczonego na zewnątrz ciała zbiornika. W niektórych przypadkach zbiornik ten może być umieszczony w środku. Nowoczesna medycyna oferuje również konstrukcję sztucznego pęcherza, dzięki któremu możliwe jest normalne wypróżnianie.

Leczenie: chemioterapia

Chemioterapia polega na spożywaniu leków, które zabijają komórki nowotworowe. Mogą one być podawane przed operacją, aby zmniejszyć wielkość guza i sprawić, że będzie on łatwiejszy do usunięcia. Z kolei chemioterapia po operacji przeprowadzana jest w celu zabicia pozostałych po niej komórek rakowych oraz zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby. Efektami ubocznymi są między innymi wypadanie włosów, mdłości, utrata apetytu oraz zmęczenie. Lek może być podawany dożylnie lub wprowadzany bezpośrednio do pęcherza.

Seks po leczeniu nowotworu pęcherza moczowego

Operacja może uszkodzić wrażliwe nerwy, przez co seks może stać się utrudniony. Niektóre osoby mogą mieć problemy z erekcją, chociaż u młodszych pacjentów stan ten z czasem się poprawia. Kiedy zostaną usunięte takie narządy jak prostata i pęcherzyki nasienne, to sperma nie jest już wytwarzana. Kobiety mogą mieć problemy z orgazmem, a seks może wydawać się nieprzyjemny. Pamiętaj, aby skonsultować metodę leczenia ze swoim lekarzem.

Życie z nowotworem pęcherza moczowego

Nowotwór, to doświadczenie, które zmienia całe dotychczasowe życie. I chociaż nie ma skutecznej metody na zapobiegnięcie jego nawrotom, to możesz poczynić kroki, dzięki którym będziesz się czuła zdrowiej. Na dobry początek możesz jeść dużą ilość owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i ograniczyć spożycie chudego mięsa. Jeśli palisz, to rzuć nałóg. Ogranicz alkohol do 1 lub 2 drinków dziennie. Twoje zdrowie mogą poprawić również codzienne ćwiczenia oraz regularne kontrolne wizyty u lekarza, które uspokoją także twój umysł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | chemioterapia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy