Co musisz wiedzieć o cytologii?
Rak szyjki macicy jest wolno rosnącym nowotworem spowodowanym przez niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), bardzo często choroba ta przenoszona jest drogą płciową. HPV powoduje również brodawki narządów płciowych i odbytu, a także raka jamy ustnej i odbytu. Najlepszym sposobem wykrywania raka szyjki macicy jest regularne przeprowadzanie badania cytologicznego lub przesiewowego badania krwi, na obecność wirusa HPV. Badanie cytologiczne jest badaniem mikroskopowym komórek pobranych bezpośrednio z szyjki macicy. Co musisz o nim wiedzieć?
Kobiety w wieku od 21 do 30 lat powinny poddawać się kontrolnemu badaniu co dwa lata, a nie jak do niedawna powtarzano co roku. Badanie powinno być wykonywane bez względu na to, czy kobieta jest aktywna seksualnie, czy też nie, gdyż rak szyjki macicy nie jest chorobą weneryczną, ani przenoszoną jedynie drogą płciowa.
Kobiety w wieku 30 lat i starsze, których ostatnie trzy kolejne wyniki były prawidłowe, mogą poddawać się badaniu raz na trzy lata.
Kobiety narażone na działanie pewnych czynników ryzyka mogą wymagać częstszych badań, w tej grupie znajdują się te kobiety, które są nosicielkami wirusa HIV, przyjmują leki o działaniu tłumiącym funkcje układu immunologicznego czy cierpią z powodu częstych infekcji dróg rodnych.
Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego.
Badanie cytologiczne jest wykonywane przez specjalistę w ciągu kilku minut. Polega na pobraniu próbki komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej szczotki cytologicznej. Niewłaściwe jest pobieranie próbki za pomocą wacika lub zwykłego patyczka, ponieważ wynik cytologi nie będzie wiarygodny. Tak naprawdę nie wiadomo czy za pomocą takiego narzędzia lekarz zdoła pobrać choć niewielką ilość wymaganych do badania komórek szyjki macicy. Dlatego zwróć uwagę na to, czym pobierana jest próbka. Nie musisz obawiać się badania, gdyż zazwyczaj nie boli, a jedynie możesz poczuć lekki dyskomfort.
Próbka komórek nanoszona jest następnie na szkiełko mikroskopowe i wysyłana do laboratorium do ścisłej i dokładnej analizy pod mikroskopem.
Jeśli podczas badania wykryto tylko normalne komórki szyjki macicy, nie potrzeba żadnego dodatkowego leczenia lub badania, do czasu następnego badania cytologicznego, chyba że w międzyczasie poczujesz jakieś niepokojące objawy.
Jeśli podczas badania zostały znalezione komórki zmienione test daje wynik pozytywny. Pozytywny wynik nie oznacza, że masz raka szyjki macicy. Oznacza, że konieczne są dalsze badania, aby ustalić źródło anormalnych komórek i ich znaczenie. Być może zmiany są wynikiem jedynie drobnej infekcji. Diagnoza zostaje postawiona po dokładnej i precyzyjnej analizie i po przeprowadzeniu dokładniejszych badań. Nie denerwuj się więc na zapas i wykonaj wszystkie polecenia swojego lekarza.