Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest niestrawność po posiłku. Drugi powszechny powód to infekcja układu pokarmowego. Obie są stosunkowo niegroźne. Jak rozpoznać, czy ból brzucha należy do nieszkodliwych, czy wręcz przeciwnie?
W górnej, środkowej części brzucha. Latem i zimą może się nie odzywać, ale jesienią i wiosną dopada Cię częściej. Bywa wywoływany długim niejedzeniem. Czasem czujesz takie ssanie w żołądku, że aż Ci niedobrze. Prawdopodobnie masz wrzody. Jeśli ból występuje później, 20-30 minut po posiłku, wskazuje na wrzody dwunastnicy. Zrób test (kupisz go w aptece) na obecność Helicobacter pylori w kale. Bakteria ta odpowiada za powstawanie wrzodów. By je wyleczyć, trzeba się jej pozbyć.
W środku górnej części brzucha, który jest napięty i twardy. Mogą mu towarzyszyć poty, mdłości, wymioty. Unikasz jakichkolwiek ruchów, by nie pogłębiać cierpienia. Prawdopodobnie z powodu pęknięcia wrzodu doszło do przerwania ściany żołądka. Wezwij pogotowie.
Mogą mu towarzyszyć mdłości. Odzywa się pół godziny do godziny po tłustym posiłku. Promieniuje do pleców lub na inne partie brzucha. To atak kolki żółciowej, związany z kamieniem w pęcherzyku żółciowym. Zażyj no-spę, połóż na brzuchu termofor - to złagodzi ból. Ale nawet jeśli minie, idź do lekarza. Kamicę trzeba leczyć lub usunąć, bo ataki nawracają.
Ból nie jest może intensywny, ale dokuczliwy. Od kilku dni nie byłaś w toalecie. To wygląda na zatwardzenie. Zażyj ułatwiający wypróżnienie ziołowy lek (kupisz bez recepty). Jeśli od 10 dni nie możesz się załatwić, porozmawiaj z lekarzem. W jelitach może być jakaś przeszkoda.