Reklama

Co nam mówi ból brzucha?

Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest niestrawność po posiłku. Drugi powszechny powód to infekcja układu pokarmowego. Obie są stosunkowo niegroźne. Jak rozpoznać, czy ból brzucha należy do nieszkodliwych, czy wręcz przeciwnie?

Silny, pojawiający się 10 do 15 minut po posiłku

W górnej, środkowej części brzucha. Latem i zimą może się nie odzywać, ale jesienią i wiosną dopada Cię częściej. Bywa wywoływany długim niejedzeniem. Czasem czujesz takie ssanie w żołądku, że aż Ci niedobrze. Prawdopodobnie masz wrzody. Jeśli ból występuje później, 20-30 minut po posiłku, wskazuje na wrzody dwunastnicy. Zrób test (kupisz go w aptece) na obecność Helicobacter pylori w kale. Bakteria ta odpowiada za powstawanie wrzodów. By je wyleczyć, trzeba się jej pozbyć.

Nagły, bardzo dotkliwy, jak dźgnięcie nożem

W środku górnej części brzucha, który jest napięty i twardy. Mogą mu towarzyszyć poty, mdłości, wymioty. Unikasz jakichkolwiek ruchów, by nie pogłębiać cierpienia. Prawdopodobnie z powodu pęknięcia wrzodu doszło do przerwania ściany żołądka. Wezwij pogotowie.

Reklama

Gwałtowny i silny po prawej stronie u góry

Mogą mu towarzyszyć mdłości. Odzywa się pół godziny do godziny po tłustym posiłku. Promieniuje do pleców lub na inne partie brzucha. To atak kolki żółciowej, związany z kamieniem w pęcherzyku żółciowym. Zażyj no-spę, połóż na brzuchu termofor - to złagodzi ból. Ale nawet jeśli minie, idź do lekarza. Kamicę trzeba leczyć lub usunąć, bo ataki nawracają.

W dole brzucha, który jest twardy i wzdęty

Ból nie jest może intensywny, ale dokuczliwy. Od kilku dni nie byłaś w toalecie. To wygląda na zatwardzenie. Zażyj ułatwiający wypróżnienie ziołowy lek (kupisz bez recepty). Jeśli od 10 dni nie możesz się załatwić, porozmawiaj z lekarzem. W jelitach może być jakaś przeszkoda.

W podbrzuszu, nagły, z mdłościami

Koncentruje się w prawej jego części, ale możesz także odczuwać go wokoło pępka. Bólowi towarzyszą nudności, wymioty, utrata apetytu, niemożność wypróżnienia się, sztywnienie mięśni brzucha, a nawet gorączka. Tak objawia się ostre zapalenie wyrostka - wymaga szybkiej operacji, by nie doszło do pęknięcia i rozlania jego zawartości.

Ostry, kłujący, poniżej żeber

Zazwyczaj pojawia się po jednej ze stron i promieniuje do tyłu i do podbrzusza. Może mu towarzyszyć gorączka. Tak prawdopodobnie daje Ci się we znaki kamień nerkowy. Gorączka świadczy o infekcji nerek lub pęcherza moczowego. Wypij sporo płynów, łyknij nospę i wejdź do wanny z mocno ciepłą wodą. Kąpiel i lek podziałają rozluźniająco - może uda Ci się pozbyć kamienia naturalnie. Jeśli nie, zapytaj lekarza, co robić dalej.

Grypa żołądkowa czy zatrucie?

  • Zatrucie

Najczęściej wywołują je bakterie, czasem pasożyty. Objawy występują zwykle 2-6 godzin od zjedzenia zanieczyszczonego pokarmu. Są to: biegunka, wymioty, gorączka, czasem dreszcze, osłabienie i uczucie zmęczenia, ból głowy, poty, pragnienie, bóle i skurcze mięśni brzucha. Większość zatruć mija sama; wskazana jest głodówka. Jeśli masz gorączkę, silne skurcze mięśni, krew w odchodach lub wymiotach, zaburzenia widzenia lub symptomy nie ustępują w ciągu dwóch dni, wezwij lekarza.

  • Grypa żołądkowa

Wywołują ją wirusy. Objawy: wymioty, biegunka, skurcze żołądka, rzadko gorączka. Należy to przeczekać.

***Zobacz także***

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: ból brzucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy