Reklama

Co o naszym zdrowiu mówi typ sylwetki?

Rozróżnia się trzy typy kobiecych sylwetek: jabłko, gruszkę i klepsydrę. Na ich podstawie dobiera się między innymi krój i rodzaj ubrań, które tuszują mankamenty, a podkreślają atuty urody. Typ sylwetki pozwala też określić tempo metabolizmu, a nawet dobrać odpowiednią dietę. Okazuje się też, że może dawać informacje na temat kondycji organizmu. Analizując kształty naszego ciała, możemy stwierdzić ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, cukrzycy, nadciśnienia, a nawet problemów ze stawami. Sprawdź, jaki masz typ sylwetki i co to oznacza.

Sylwetka typu jabłko

Szczupłe nogi, wąskie biodra i duży biust to charakterystyczne cechy sylwetki typu jabłko. Kobiety o takich kształtach mają tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej w górnej części ciała (od pasa w górę). Nadprogramowe kilogramy można zaobserwować przede wszystkim na brzuchu i na ramionach. Nieprawidłowe odżywianie się i brak aktywności fizycznej szybko może doprowadzić więc do otyłości brzusznej. Jest ona bardzo niebezpieczna – tłuszcz gromadzi się wtedy także na narządach wewnętrznych – wątrobie czy sercu. Kobiety o sylwetce w kształcie jabłka częściej zmagają się z cukrzycą typu 2., chorobami sercowo-naczyniowymi (np. miażdżycą i nadciśnieniem), a także nowotworami układu pokarmowego (żołądka czy jelit). Może to być związane z zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi, takimi jak nadmierne wydzielanie kortyzolu przez korę nadnerczy.

Reklama

Kobiety o sylwetce jabłka szczególnie powinny dbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Unikać należy węglowodanów prostych, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i soli. Regularnie należy też badać poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także ciśnienie tętnicze.

Sylwetka typu gruszka

Sylwetka typu gruszka charakteryzuje się wąskimi ramionami i szerokimi biodrami. Biust zazwyczaj nie jest duży, a tkanka tłuszczowa odkłada się w pierwszej kolejności na biodrach, pośladkach i udach, znacznie rzadziej na brzuchu. Kobiety o tym typie sylwetki mogą się też poszczycić szczupłymi ramionami i wyostrzonymi rysami twarzy. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy bioder nie jest niebezpieczny dla zdrowia, powoduje jednak cellulit. W przypadku nadwagi i otyłości znacznie bardziej zagrożone są stawy (szczególnie kolanowy). Kobiety o tym typie sylwetki znacznie częściej skarżą się też na pajączki na nogach. Według ankiet przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców kobiety o kształcie gruszki znacznie częściej zmagają się z niepohamowanym głodem na słodycze. Ze względu na dominację estrogenów są też bardziej narażone na mięśniaki macicy oraz nowotwory piersi czy jajników.

Dieta kobiet o sylwetce gruszki powinna obfitować w warzywa, owoce, chude mięso i ryby. Należy unikać dużej ilości węglowodanów. W codziennym menu nie powinno też zabraknąć produktów bogatych w wapń i fosfor.

Sylwetka typu klepsydra

Klepsydra to wymarzony typ sylwetki wielu kobiet – biodra i biust mają podobny rozmiar, a talia jest wyraźnie zarysowana i szczupła. Kobiety o takich kształtach mają jednak tendencję do szybkiego przybierania na wadze. W takiej sytuacji tłuszcz rozkłada się równomiernie na całym ciele, a ewentualna otyłość może zagrażać zarówno trzustce czy sercu, jak i stawom kończyn dolnych. Kobiety o sylwetce klepsydry mają też tendencję do garbienia się i problemów z kręgosłupem. Dość często diagnozuje się też u nich zaburzenia krążenia w obrębie nóg, a nawet chorobę zakrzepową.

Panie o tym typie sylwetki powinny dbać o regularną aktywność fizyczną, a także zdrowe odżywianie się. Najlepiej, by dieta obfitowała w produkty o niskim indeksie glikemicznym. Ważny jest też chudy nabiał i tłuste ryby morskie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy