Reklama

Co oznacza nagminna potrzeba robienia selfie?

W minionym dziesięcioleciu, jednym z najciekawszych zjawisk było selfie. Jeżeli masz ciągłą potrzebę robienia sobie autoportretów to koniecznie powinieneś wiedzieć skąd się to bierze. Jak alarmują naukowcy, istnieje wiele przesłanek wskazujących na to, że takie zachowanie może mieć podłoże psychologiczne. Jeżeli więc robisz po kilka selfie dziennie i umieszczasz je na  portalach społecznościowych, to może powinieneś zastanowić się skąd się to bierze? Aż 75% osób z takimi skłonnościami, ma problemy o podłożu psychicznym, w tym depresję i stany lękowe czy różnego rodzaju obsesje.

Istnieje wiele metod radzenia sobie z tym problemem. Terapie poznawczo-behawioralne pomagają zapanować nad nieodpartą potrzebą robienia kolejnych selfie. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, skąd wzięła się u nich taka potrzeba. Czy jest ona może przyczyną lub objawem uzależnienia, depresji, narcyzmu? Wielu psychologów uważa, że jest to główna przyczyna tego niepokojącego już nurtu. Najczęściej zjawisko to występuje wśród młodzieży i dzieci. Psycholodzy radzą, aby rodzice monitorowali co ich pociechy wrzucają do sieci, gdyż może być to jeden z pierwszych objawów zaburzeń psychicznych. Szybkie zlokalizowanie problemu pomoże szybko zapobiegać jego skutkom.

Reklama

Często chęć uzyskania idealnego autoportretu zaczyna przeradzać się w obsesję. Jeżeli wykonujesz jedno zdjęcie raz na jakiś czas, prawdopodobnie nie będzie to problemem. Jeżeli jednak stanie się to twoim jedynym zajęciem w ciągu dnia, musisz zdać sobie sprawę, ze coś zaczyna się dziać. Istnieją przypadki, że ludzie wykonują nawet do 200 zdjęć dziennie. A wszystko spowodowane jest goniącą chęcią uzyskania idealnego selfie.

W obecnych czasach, szybki rozwój technologii sprawił, że  musimy mierzyć się z kolejnym rodzajem uzależnień. Portale społecznościowe i chęć życia w sieci, wciągają w swoje sidła coraz młodszych ludzi. Wiadomo, że wszystko jest dla ludzi, jednak z wszystkiego należy również korzystać z umiarem. Jeżeli zaczynasz czuć się więźniem internetu czy swojego telefonu, koniecznie poszukaj pomocy specjalistów, zanim będzie zbyt późno.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: selfie | zaburzenia psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy