Reklama

Co oznacza pieczenie języka?

Pieczenie języka to pozornie niegroźna dolegliwość. Nie należy jej jednak bagatelizować, bo może być objawem poważnych schorzeń układu pokarmowego, hormonalnego, a nawet nerwowego. To także częsty symptom grzybicy i cukrzycy. Warto wiedzieć, że pieczenie języka może się znacznie nasilić i powodować spory dyskomfort, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie (na przykład spożywanie pokarmów i napojów). Kiedy ból w jamie ustnej powinien nas zaniepokoić i co może on oznaczać?

Kiedy pieczenie języka może być groźne?

Pieczenie języka najczęściej występuje po spożyciu ostrych posiłków lub napojów. To normalna reakcja organizmu na substancje znajdujące się w pikantnych produktach, np. papryczce chili czy pieprzu. Podobny efekt mogą wywoływać kwaśne owoce (zwłaszcza kiwi i ananas) oraz orzechy, kawa, czekolada i alkohol. Jeśli pieczenie języka mija wkrótce po spożyciu tych produktów, nie ma się czym martwić. Nie powinno się jednak bagatelizować tej dolegliwości, jeśli ma ona charakter przewlekły i towarzyszą jej inne objawy, takie jak: owrzodzenia lub biały nalot na języku i w jamie ustnej, suchość w ustach, ból podniebienia, gardła i przełyku czy zaburzenia zmysłu smaku. W takim wypadku przyczyną mogą być groźne schorzenia o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, a nawet problemy hormonalne i nerwica. Ważne jest więc, by właściwie zdiagnozować przyczynę pieczenia języka i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Reklama

Przyczyny pieczenia języka

Najczęstszą przyczyną pieczenia języka są zakażenia grzybicze (kandydoza). Charakterystyczny jest wtedy biały nalot i owrzodzenia jamy ustnej oraz pęknięcia w kącikach ust. Za niepokojące zmiany w jamie ustnej odpowiedzialne mogą być także bakterie, np. krętki białe wywołujące kiłę czy prątek gruźlicy. W przypadku zarażenia się kiłą, w jamie ustnej można zaobserwować zaczerwienioną grudkę, która z czasem staje się owrzodzona, po kilku tygodniach powiększają się też węzły chłonne szyi. W przypadku zakażeń grzybiczych i bakteryjnych konieczna jest antybiotykoterapia.

Pieczenie języka wiąże się także z infekcjami wirusowymi, wywołanymi m.in. przez wirus HIV, półpaśca, opryszczki, cytomegalowirus czy wirus Epsteina-Barr. Częstą przyczyną pieczenia języka jest również alergia na środki konserwujące znajdujące się w niektórych produktach spożywczych, a także na specyfiki stosowane w leczeniu stomatologicznym. Ból i pieczenie w jamie ustnej to też rzadki objaw nietolerancji glutenu i towarzyszą im wtedy: ból brzucha, wysypka oraz przewlekłe zmęczenie.

Pieczenie języka a groźne schorzenia

Bardzo często pieczeniem języka objawiają się choroby przyzębia, stan zapalny zębów oraz próchnica. Pozornie błahe dolegliwości należy jednak jak najszybciej wyleczyć, ponieważ odpowiadające za nie bakterie mogą rozprzestrzeniać się w całym organizmie.

Na ból i pieczenie w jamie ustnej skarżą się także osoby zmagające się z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Dzieje się tak, ponieważ zgaga i cofanie się pokarmów wymieszanych z kwasami żołądkowymi powodują bolesne uszkodzenia błony śluzowej.

Pieczeniem języka objawiają się również zaburzenia hormonalne, takie jak cukrzyca typu 2. oraz niedoczynność tarczycy (schorzenie często wiąże się z zaburzeniami wydzielania śliny). Bóle w jamie ustnej są też charakterystyczne dla dolegliwości skórnych (rumień wielopostaciowy, liszaj płaski, pęcherzyca), anemii, awitaminozy (zwłaszcza niedoboru witamin z grupy B, żelaza i cynku) oraz menopauzy. Coraz częściej u osób skarżących się na pieczenie lub mrowienie języka diagnozuje się też nerwicę i depresję.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy