Co oznaczają białe paznokcie?
Białe plamy na paznokciach często oznaczają niedobór minerałów oraz witamin. Innym powodem mogą być pierwsze objawy chorobowe lub mikrourazy płytki paznokcia. Są one spowodowane przez hybrydowe lub żelowe stylizacje paznokci. Co oznaczają białe paznokcie? Jak temu zapobiec? W tym artykule wyjaśniamy.
Jasne przebarwienia na paznokciach, zwane też leukonychią, to dość powszechna przypadłość. Białe plamy pojawiają się pojedynczo, ale często pokrywają całą powierzchnię paznokcia. Ich kształt też bywa zróżnicowany: czasami to małe kropki, a innym razem prążki. Zdarzają się przypadki, że występują pod postacią poprzecznych wykwitów.
Białe paznokcie bywają przyczyną niedoboru witamin lub minerałów. Źle zbilansowana dieta powoduje ich braki w organizmie. Białe plamy na paznokciach są objawem małej ilości żelaza, witamin z grupy B, wapnia czy cynku. Nasze ciało w ten sposób informuje o konieczności uzupełnienia tych składników.
Innym powodem mogą być uszkodzenia płytki paznokcia, spowodowane mikrourazami. Lakiery hybrydowe i żelowe osłabiają strukturę paznokcia, co przyczynia się do powstawania białych plam.
Polecamy: Metaliczny posmak w ustach? To nie musi być objaw choroby
Białe plamki mogą być też przyczyną chorób grzybiczych czy paznokci Muehrckego. Ta ostatnia przypadłość jest bardzo typowa dla opisanych tutaj problemów. Charakteryzuje się równoległymi, białymi prążkami, które nie znikają pomimo wzrostu paznokcia.
Do bardziej poważnych schorzeń, które często zwiastują białe przebarwienia na rogowej osłonce palca, to anemia, obniżona odporność na infekcje, stan zapalny wątroby czy niewydolność serca.
Najważniejsza jest wizyta u specjalisty oraz zrobienie podstawowych badań w celu wykrycia niedoborów lub potencjalnych chorób. Kolejny istotny aspekt to zadbanie o zdrową dietę i odpowiednią pielęgnację paznokci. Jeśli przypuszczasz, że problem białych plam na paznokciach wynika z ich stylizacji, warto zdecydować się na zabieg regenerujący płytkę.
Zobacz też:
Nadmierne pragnienie jako objaw. Czego może być sygnałem?
Epidemia dezinformacji: Najpowszechniejsze mity na temat cukrzycy