Kiedy starzenie się mózgu przyspiesza? Naukowcy ustalili konkretny wiek
Naukowcy ze Stony Brook University w Nowym Jorku dokonali przełomowego odkrycia, które podważa dotychczasowe ustalenia, które zakładały, że ludzki mózg starzeje się stopniowo, a proces ten przyspiesza dopiero w 7. dekadzie życia. Odkryli, że w konkretnym wieku znacznie spada wrażliwość neuronów na insulinę, co powoduje niedożywienie mózgu. Naukowcy twierdzą, że może to być przełom w profilaktyce choroby Alzheimera. To tym cenniejsza informacja, zwłaszcza w związku z szacunkami, że do 2050 r. potroi się liczba przypadków tego neurodegradacyjnego schorzenia. Sprawdź, kiedy proces starzenia się mózgu nabiera tempa i czy można go jakoś spowolnić.

Spis treści:
Oto wiek, w którym mózg zaczyna się szybciej starzeć
Nowojorscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie 19 300 tys. osób i odkryli, że proces starzenia się mózgu zaczyna być widoczny średnio w 44. roku życia, a najsilniejsze pogorszenie funkcji poznawczych przypada na 67. rok życia. Badania wykazały, że już u osób w średnim wieku dochodzi do "niedożywienia" mózgu. Neurony stają się bardziej oporne na insulinę, co oznacza, że otrzymują coraz mniej glukozy, a więc energii do pracy. To właśnie ten proces może być kluczową przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń w starszym wieku. Zdaniem naukowców to, z czym mózg jest w stanie sobie poradzić w średnim wieku, może być nie do przejścia 20 czy 30 lat później. Dlatego starają się odkryć substancję, która mogłaby odżywiać mózg i uchronić go przed wieloletnimi konsekwencjami braku energii.
Zobacz również:
Czy nowe odkrycie naukowców może uchronić przed alzheimerem?
Naukowcy zbadali aktywność białek odpowiedzialnych za transport glukozy i tłuszczu. Udało się potwierdzić, że jej spadek wiązał się z oznakami starzenia się mózgu. Może być to dobry trop prowadzący do rzeczywistych przyczyn demencji. Badanie sugeruje, że istnieje szansa, by glukozę zastąpiły ketony (czyli organiczne związki chemiczne produkowane przez wątrobę na skutek niedoboru glukozy). Mogłyby one stać się zastępczym źródłem energii - naukowcy zaobserwowali, że najlepiej działały one właśnie u osób w średnim wieku (między 40. a 59. rokiem życia) - stabilizowały sieci neuronowe.
- Zidentyfikowaliśmy krytyczny moment w średnim wieku, w którym mózg zaczyna doświadczać zmniejszającego się dostępu do energii, ale jeszcze przed wystąpieniem nieodwracalnych uszkodzeń. Jest to w zasadzie "zakręt" przed "załamaniem”. Zapewnienie alternatywnego paliwa w tym krytycznym okresie może pomóc przywrócić funkcjonowanie neuronów" - powiedziała dr Lilianne Mujica-Parodi, dyrektorka Laboratorium Neurodiagnostyki Obliczeniowej (LCNeuro) SBU. Zdaniem naukowców odkrycie suplementu czy odpowiednie wykorzystanie diety ketogenicznej mogłoby opóźnić, a nawet uchronić przed wystąpieniem objawów alzheimera.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera odpowiada za aż 2/3 przypadków schorzeń otępiennych mózgu. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z nią nawet 470 tys. osób, a jedynie 20 proc. ma postawioną diagnozę. Warto znać pierwsze symptomy choroby, które pojawiają się na wiele lat przed rozwojem pełnoobjawowej demencji. Zalicza się do nich problemy z zapamiętywaniem nowych informacji, zapominanie ważnych dat i wydarzeń, problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych obowiązków. Charakterystyczne są też nagłe zmiany nastroju, pogarszający się wzrok i zaburzenia orientacji przestrzennej.
Źródło:
www.independent.co.uk/news/science/ageing-brain-faster-deteriorating-age-b2722353.html
pacjent.gov.pl/aktualnosc/11-sygnalow-ktore-wskazuja-na-alzheimera