Bije na głowę nawet tuje. Tworzy gęsty i zwarty żywopłot
Zielony żywopłot to nie tylko ozdoba ogrodu, ale też osłona przez wzrokiem wścibskich sąsiadów czy przechodniów. Dzięki zwartym i wysokim roślinom możemy stworzyć uroczy i przytulny zakątek nawet na niewielkiej powierzchni. W Polsce od lat największą popularnością cieszą się tuje, są one jednak podatne na choroby, a wraz z wiekiem brązowieją i przerzedzają się, co tworzy nieestetyczny efekt. Dlatego idealnym zamiennikiem może być grab Fastigiata - piękna roślina liściasta, która szybko rośnie i jest odporna na szkodniki czy choroby.

Spis treści:
Grab Fastigiata - idealna roślina na żywopłot
Grab Fastigiata to drzewo liściaste o strzelistym i kolumnowym pokroju, które szybko rośnie i nadaje się do formowania. Dzięki temu stanowi wspaniałą alternatywę dla popularnych tuj. Jego cechy charakterystyczne to podłużne intensywnie zielone liście z żółtym unerwieniem, pojawiające się wiosną charakterystyczne kwiatostany (tzw. kotki) oraz oliwkowo-brunatna kora. Grab Fastigiata może poszczycić się smukłą i kolumnową budową, dzięki czemu idealnie nadaje się do małych ogrodów. Stworzymy dzięki niemu efektowne szpalery lub minimalistyczne kompozycje.
Grab Fastigiata - najważniejsze zalety
Grab Fastigiata pod wieloma względami bije na głowę popularne tuje. Przede wszystkim znacznie szybciej rośnie - bez formowania w ciągu kilku lat może osiągać 10 m wysokości i 4 m średnicy. Na szczęście bardzo dobrze znosi formowanie, więc z łatwością możemy uzyskać pożądane rozmiary rośliny. Kolejnym atutem jest sezonowa zmiana barw - liście grabu są intensywnie zielone latem, a jesienią wybarwiają się na złotobrązowy kolor. Grab Fastigiata nie traci też liści na zimę, dzięki czemu nie ma konieczności ich grabienia jesienią. Roślina jest również prosta w uprawie, dobrze rośnie na niemal każdym stanowisku i jest odporna na choroby i szkodniki. Bardzo dobrze znosi również silne mrozy.

Grab Fastigiata - wymagania i zasady pielęgnacji
Grab Fastigiata nadaje się do sadzenia w dwóch porach - wczesną wiosną (po przymrozkach) lub jesienią (na przełomie września i października). Roślina preferuje słoneczne lub półsłoneczne stanowisko, ale będzie rosnąć także w cieniu, choć wolniej. Młode sadzonki wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy i upału. Pomocne może być ściółkowanie (np. korą), które zahamuje utratę wilgoci z gleby. Stosowanie nawozów latem znacznie przyspieszy wzrost rośliny. Grab Fastigiata lubi również żyzne i przepuszczalne podłoże, najwolniej rośnie w glebach gliniastych i podmokłych. Przycinanie nie jest niezbędne, ale zagęszcza koronę i stymuluje roślinę do wzrostu.