Co oznaczają zmiany na paznokciach?
Kondycja paznokci - podobnie jak skóry czy włosów - wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Jeśli ich kolor, kształt lub struktura zaczynają się zmieniać, to oznacza, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej powodem rozdwajających się paznokci jest nieodpowiednia dieta i związane z nią niedobory witamin oraz składników odżywczych. Lekarze wskazują ponadto na związek łączący wygląd naszych paznokci z różnego rodzaju stanami chorobowymi. Na co szczególnie zwrócić uwagę i jakich symptomów nie lekceważyć? Podpowiadamy.
Najbardziej czytelnym symptomem świadczącym o złej kondycji naszego organizmu spowodowanej niewłaściwą dietą jest nadmierna łamliwość paznokci połączona z ich rozdwajaniem się. Problem ma związek z niedoborami witamin - zwłaszcza tych z grupy B oraz A. Aby powstrzymać niekorzystne zmiany, konieczne jest wzbogacenie codziennego jadłospisu o ryby morskie, owoce i warzywa oraz nabiał. W aptekach dostępne są również suplementy diety i preparaty, które pomogą nam wzmocnić nasze paznokcie. Lekarze wskazują ponadto, że kruche i łamliwe paznokcie to symptom towarzyszący niedoczynności tarczycy.
Zgrubienia i bruzdy
Czujność powinny wzmocnić także tworzące się na płytce paznokcia rowki, zgrubienia i bruzdy - zwłaszcza te poziome. Takie zmiany bardzo często towarzyszą chorobom zakaźnym, zatruciom pokarmowym oraz schorzeniom, których objawem jest wysoka gorączka.
Matowienie
Sygnałem ostrzegawczym jest też nadmierne matowienie paznokci. Jeśli płytka zyskuje odcień brązowy, może to być jeden z symptomów rozwijającej się cukrzycy.
Żółty kolor paznokci
Nadmiernie żółty odcień płytki paznokciowej zwykle łączymy z paleniem papierosów i jest w tym dużo racji. Często zapominamy jednak, że to pierwszy symptom rozwijającej się łuszczycy czy grzybicy lub niewydolności krążeniowej czy zapalenia górnych dróg oddechowych.
Złą kondycję naszego organizmu zdradzają również tworzące się na płytce paznokciowej białe plamy, linie oraz zbielenie płytki. Te pierwsze są oznaką nieodpowiedniej diety bardzo ubogiej w wapń, białko czy cynk. Z kolei białe poprzeczne linie mogą być oznaką zatrucia metalami ciężkimi lub stanowić efekt uboczny stosowania niektórych leków. Trwałe zbielenie płytki towarzyszy marskości wątroby.
Sinienie paznokci
Nadmierne sinienie paznokci świadczy o wadliwej pracy układu krążenia i jego zaburzeniach. Zaliczane jest do symptomów miażdżycy tętnic oraz wad serca.
Czarny kolor paznokci
Czarny kolor paznokci świadczy o niedokrwistości kończyn oraz o rozwijającej się cukrzycy. Ponadto, lekarze zwracają uwagę, że bywa również oznaką nowotworu skóry, czyli czerniaka złośliwego.
Zielony kolor paznokci
Gdy - podczas manicure albo sprzątania - dojdzie do zakażenia bakteryjnego, nasze paznokcie często przybierają zieloną barwę.
Jeśli nasze paznokcie zaczynają przypominać swoim kształtem łyżeczkę, to znak, że mamy problemy z gospodarką hormonalną albo zmagamy się z brakiem żelaza w diecie i zaczyna się u nas rozwijać anemia. Organizm sygnalizuje też w tym przypadku, że brakuje nam witaminy C.
Zegarkowy kształt paznokci
Paznokcie zegarkowe obserwuje się przy niewydolności krążenia, marskości wątroby czy chorobach płuc.