Reklama

Co robić w przypadku oparzenia?

Oblanie się wrzątkiem, nieopatrzny kontakt z gorącym żelazkiem, przypadkowe muśnięcie kratki piekarnika - nie potrzeba wiele, by doznać oparzenia termicznego. Tak jak w każdym innym nagłym przypadku, tak i tutaj niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Co zrobić w przypadku oparzenia? Jak zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie się rany? Tego dowiesz się z dalszej lektury.



Poparzone miejsce należy w pierwszej kolejności schłodzić, polewając je przez 10-20 minut kilkakrotnie zimnym płynem do chwili, aż przestaniemy odczuwać pieczenie. Może to być zimna woda, mleko, herbata. Nie wolno go smarować maściami, kremami, ani tłuszczami!


Po ochłodzeniu poczekaj, aż oparzona skóra wyschnie, następnie osłoń ją opatrunkiem oparzeniowym (np. AQUA GEL, Hydro Gel) lub zwykłym mokrym opatrunkiem, najlepiej z jałowej gazy.


Należy go często zmieniać, aby rana pozostawała czysta. Jeśli używasz opatrunku tradycyjnego, przed jego zmianą na nowy namocz go! Dzięki temu zmiana opatrunku będzie mniej bolesna.

Reklama


Jeżeli zaczyna się sączyć wydzielina, przemyj ranę chłodną przegotowaną wodą, zimnym naparem z rumianku, nagietka, herbaty. Nie przekłuwaj tworzących się pęcherzy. Muszą one same zniknąć, bo możesz spowodować zakażenie.

Gojenie przyspieszy smarowanie żelem aloesowym lub posypanie rany np. dermatolem. Przy głębokich oparzeniach konieczna jest pomoc lekarza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy