Co robić w przypadku ukąszenia kleszcza?
Temperatura powietrza rośnie z dnia na dzień. Lato zbliża się wielkimi krokami, a z nim - niestety - coraz więcej owadów. Szczególnie powinniśmy uważać na kleszcze, gdyż ich ukąszenie może przynieść bardzo negatywne skutki. Możemy złapać je w lesie, na łąkach i w okolicy terenów podmokłych. Kleszcz może wbić się zupełnie niepostrzeżenie. Niestety, często nie wiemy, jak postępować w takiej sytuacji i popełniamy szereg błędów, które jedynie pogarszają sprawę. Dlatego podpowiadamy, co robić w przypadku ukąszenia kleszcza.
Jeśli zauważymy, że na naszej skórze znajduje się kleszcz, pod żadnym pozorem nie powinniśmy jej dotykać. Istnieje ryzyko, że urwiemy odwłok kleszcza, przez co trudno będzie go wyciągnąć. Nie dotykamy zatem kleszcza i pod żadnym pozorem nie próbujemy wyciągać go palcami.
Zasada druga: nie smarujemy skóry żadnymi preparatami
Smarowanie skóry olejkami, kremami i spirytusem również jest zabronione. To jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, gdy ukąsi nas kleszcz. W kontakcie z substancjami chemicznymi owad może zwymiotować i przenieść do naszego organizmu chorobotwórcze patogeny.
Jeżeli boimy się, że moglibyśmy narobić więcej szkód niż pożytku wyciągając kleszcza, lepiej udajmy się do lekarza. Powinien on od razu zbadać kleszcza pod kątem boreliozy.
Usunięcie kleszcza może okazać się bardzo proste, pod warunkiem, że jego odwłok jest duży i widoczny. Potrzebujemy jedynie specjalnego sprzętu, który dostaniemy w aptece. Obecnie na rynku dostępne są pętelki, szczypczyki, przyssawki, a także długopisy. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry, uważając, by nie nacisnąć za jego wypełniony krwią tułów. Następnie szybkim i stanowczym ruchem wyciągamy kleszcza. Po usunięciu umieszczamy owada na białej kartce papieru i sprawdzamy, czy został wyciągnięty w całości. Jeśli część kleszcza została w skórze, należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie ratunkowe.
Gdy kleszcz został usunięty pomyślnie, dezynfekujemy skórę i myjemy ręce. Niedługo po ukąszeniu kleszcza należy skonsultować się z lekarzem.
Co potem?
Po ukąszeniu kleszcza należy dokładnie obserwować skórę pod kątem zakażenia boreliozą. Pierwszym charakterystycznym objawem jest rumień na skórze, który może pojawić się do 30 dni od ukąszenia. W takiej sytuacji lekarz wprowadza kurację antybiotykową. Jeśli objawy boreliozy się nie pojawią, należy wykonać profilaktycznie test na obecność boreliozy.