Co skrywa piaskownica?
Osiedlowe piaskownice przyciągają maluchy jak magnes. Dzieci lubią bawić się w piasku, piaskiem i tym, co w nim znajdą. Aby taka zabawa była bezpieczna, także my, dorośli, musimy pamiętać o kilku zasadach.
Najlepiej wybierać dobrze utrzymane, przykrywane na noc obiekty, umiejscowione na ogrodzonym terenie, w których piasek przesiewany i wymieniany jest regularnie. Główny Inspektoriat Sanitarny zaleca wymianę przynajmniej dwa razy do roku. Jednak im częściej, tym lepiej. W zanieczyszczonym piasku poza niedopałkami, kawałkami szkła i innymi śmieciami można znaleźć też zwierzęce odchody. Nie tylko kocie i psie, ale też szczególnie groźne ptasie. A co za tym idzie, chorobotwórcze bakterie, pasożyty czy grzyby.
Pamiętajmy o tym, żeby obcinać pociechom paznokcie "na krótko", bo właśnie pod paznokciami najczęściej gromadzi się brud. A dziecięce paluszki łatwo trafiają do buzi. Stąd już krótka droga do zachorowania.
Nie zostawiajmy samopas najmłodszych bawiących się w piaskownicy, to tylko pozornie najbezpieczniejsza część placu zabaw - maluchom może przyjść do głowy pomysł skosztowania piasku, oblizywania foremek i innych zabrudzonych zabawek. Albo połknięcia małych znalezionych przedmiotów.
Po zabawie przetrzyjmy rączki malca chusteczkami antybakteryjnymi, a po powrocie do domu nie zapomnijmy o tym, by umyć zabawki ciepłą wodą z mydłem.