Reklama

Co stopy mówią o naszym zdrowiu?

Wiele osób odwiedza gabinet podologiczny dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać problemy ze stopami. Nogi warto pokazywać jednak również swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Są one bowiem swoistym obrazem tego, co dzieje się w innych częściach ciała. Przygotowaliśmy dla was krótką listę dolegliwości, o których potrafią poinformować nas nasze stopy:

Zanikające włosy na palcach

Co może być nie tak: słabe krążenie.

Słabe krążenie krwi sprawia, że mieszki włosowe nie dostają wystarczającej ilości substancji odżywczych i w rezultacie ulegają złuszczeniu. Zjawisko to odpowiedzialne jest również za niską temperaturę stóp. Jest to jeden z typowych objawów choroby naczyniowej, najczęściej miażdżycy tętnic, która odpowiedzialna jest za stwardnienie tętnic wyprowadzających krew z serca do kończyn. Słabe krążenie może być również związane z pracą serca - najczęściej odpowiedzialny jest nieproduktywny mechanizm pompowania. Pacjenci z tą przypadłością powinni skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.

Reklama

Odkształcanie się palców stóp

Co może być nie tak: problemy z płucami, sercem lub układem pokarmowym.

U pacjentów czasami można zaobserwować nietypowe odkształcenia palców stóp, które układają się pod dziwnym kątem. Zjawisko to może dotyczyć jednego lub też większej ilości palców. Jest to zwykle czerwona flaga, ostrzegająca nas przed chorobami płuc, a nawet rakiem płuc. Może sygnalizować również zaburzenia w pracy żołądka, choroby serca lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie musiał przeprowadzić dodatkowe badania, aby odkryć co właściwie dzieje się w naszym organizmie.

Pieczenie stóp

Co może być nie tak: neuropatia (drętwienie).

Uczucie pieczenia w stopach jest zwykle spowodowane przez pewnego rodzaju zaburzenia obwodowego układu nerwowego. Zaburzenia takie zwykle nazywane są neuropatią. Przyczyną pojawienia się tych problemów może być cukrzyca, niedobór witamin lub uboczne działanie pewnych leków. W pierwszej kolejności zawsze należy odkryć przyczyny neuropatii. Jeśli nie może być ona zidentyfikowana, to mamy do czynienia z tzw. idiopatyczną neuropatią obwodową. Na szczęście istnieją leki, które potrafią skutecznie zmniejszyć ból oraz uczucie pieczenia.

Drętwienie stóp

Co może być nie tak: cukrzyca.

Ortopedzi wykonują liczne testy, które mają sprawdzić przyczyny odczuwania nieprawidłowych bodźców u pacjenta. Osoby o zmniejszonej odczuwalności bodźców najprawdopodobniej cierpią na neuropatię obwodową. Często sygnalizuje to cukrzycę, ponieważ wysoki poziom cukru wpływa na działanie nerwów. Osoba chora na neuropatię mogłaby chodzić z kamieniem w bucie i nawet o tym nie wiedzieć. Jeśli jednak poziom cukru w twojej krwi jest w normie, to drętwienie może być skutkiem nieodpowiedniego ułożenia stóp - najczęściej gdy spada na nie waga całego ciała. Nerwy biegnące wzdłuż stopy są stale rozciągane i ściskane, co ostatecznie prowadzi do utraty zdolności odczuwania bodźców. Ułożenie stóp może być skorygowane, poprzez odpowiednie wkładki umieszczone w butach.

Łamliwe paznokcie

Co może być nie tak: niedobór witaminy.

Łamliwe paznokcie są częstą oznaką niedoboru witaminy A i D. Witamina D, wraz z wapniem i magnezem, jest głównym składnikiem, pozwalającym utrzymać zdrowie naszych paznokci.

Warto zadbać o jej odpowiednią ilość w organizmie - poprzez bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub specjalistyczne suplementy. Witamina D wspiera równocześnie absorpcję wapnia i zwiększa poziom magnezu w organizmie.

Niedobór istotnych kwasów tłuszczowych może powodować stany zapalne w obrębie palców .Braki te powodują , że paznokcie stają się słabe i kruche. Występują również inne przyczyny ich łamliwości, takie jak np. choroba Raynauda, niedoczynność tarczycy, choroby płuc, gruźlica oraz zespół Sjögrena.

Czerwony, spuchnięty duży palec u nogi

Co może być nie tak: dna moczanowa.

Dna moczanowa rozwija się, gdy w organizmie utrzymują się zbyt duże ilości kwasu moczowego. Najczęściej jest to skutkiem nieodpowiedniej diety - picia dużej ilości wina, lub jedzenia dużej ilości serów i czerwonego mięsa. Pacjenci cierpiący na dnę moczanową mają zwykle problemy z nadprodukcją lub złym wydalaniem kwasu moczowego z organizmu.

Czerwony, opuchnięty duży palec często staje się tak wrażliwy, że ból sprawia nawet dotknięcie go kartką papieru. Można to łatwo porównać do bólu zęba. Popularną terapią w tej dolegliwości jest wstrzyknięcie kortyzonu, który pomaga zmniejszyć obrzęk. Następnie pacjentom podawane są specjalne leki i przechodzą oni na dietę o niskiej zawartości puryny.

Skurcze lub zakwasy

Co może być nie tak: odwodnienie, małe stężenie potasu.

Skurcze stopy lub zakwasy w okolicy łydki są częstym rezultatem odwodnienia lub niskiego stężenia potasu w organizmie. Jeśli cierpisz na te dolegliwości powinieneś pić dużo wody i zawsze jeść banana przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Warto również porozciągać nogi przed snem.

Niewielkie otworki w paznokciach

Co może być nie tak: łuszczyca.

U około połowy osób cierpiących na łuszczycę, na paznokciach pojawiają się malutkie otworki, odrobinę przypominające pestki. Natomiast u ponad trzech czwartych chorych z łuszczycowym zapaleniem stawów (choroby manifestującej się przewlekłym zapaleniem stawów i łuszczycą skóry) można zaobserwować przebarwienia na paznokciach. Najczęściej są one grube i posiadają żółtą lub brązowawą barwę. Zdiagnozowaną łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów można leczyć przy pomocy odpowiednich leków, diety i zmiany stylu życia. Nasze paznokcie z czasem powrócą do normy - oczywiście jeśli zaczniemy leczenie odpowiednio szybko.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy