Reklama

Co szkodzi, a co służy Twojej wątrobie?

Wątroba pełni 500 funkcji w naszym ciele. Najważniejszymi z nich jest oczyszczanie organizmu z toksyn, wydzielanie żółci, akumulowanie witamin. Choć wątroba ma ogromne zdolności regeneracyjne, nie jest niezniszczalna. Jak dbać o jej zdrowie?

  • Jakie produkty szkodzą wątrobie?
  • Jak spożywanie alkoholu wpływa na wątrobę?
  • Czy aktywność fizyczna sprzyja wątrobie?

Nawyki, które rujnują wątrobę

Wysokokaloryczna, tłusta dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu i innych używek, zwłaszcza długotrwałe, ciągnące się latami może doprowadzić i doprowadzi do przeciążenia naszej wątroby. Również nieleczone infekcje wirusowe i przewlekłe choroby prowadzą do stanów zapalnych i niszczenia komórek wątroby. 

Reklama

Pamiętajmy, by badać się regularnie, gdyż wątroba jest organem, który nie boli i tym samym nie daje nam znać o swoim złym stanie. Objawy pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanych stanach chorobowych, takich jak marskość wątroby, stłuszczenie. 


Na pomoc wątrobie. Jakie nawyki wpływają na nią pozytywnie?

  • Małe, acz częste posiłki, sprawiają, że wątroba ma łatwiejsze życie. Szybciej może przetworzyć substancje w nich zawarte. Jeśli chcemy zadbać o wątrobę lepiej zrezygnować z trzech posiłków na rzecz pięciu, sześciu mniejszych, spożywanych na spokojnie, o regularnych godzinach. 
  • Rezygnacja, bądź ograniczenie spożywanego alkoholu również dobrze wpłynie na stan naszej wątroby. Zwłaszcza jeśli wcześniej piliśmy zbyt dużo i zbyt często. 
  • Regularne ćwiczenia fizyczne wpłyną pozytywnie na stan całego naszego organizmu, w tym również na wątrobę. Nie zapominajmy, że otyłość to jedna z głównych przyczyn rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Wysiłek fizyczny ułatwia również pozbywanie się toksyn z naszego ciała i zmniejsza insulinooporność tkanek.  
  • Badania profilaktyczne wątroby, takie jak diagnostyka poziomu bilirubiny oraz enzymów wątrobowych AspAT, AlAT, a także zbadanie krwi pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV i antygenu Hbs, pozwolą nam sprawdzić, czy nasza wątroba jest w dobrej formie. 


Zobacz także:

Witamina K dobra dla niemowlaka

Niepokojące, co robi z ciałem. Odstaw już teraz 

Co warto wiedzieć o witaminach?



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowa dieta | picie alkoholu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy