Reklama

Co warto wiedzieć o wielotorbielowatości nerek?

Na wielotorbielowatość nerek (PKD) cierpi ponad 12.5 milionów ludzi na całym świecie. Jest to choroba dziedziczna - dzieci, których rodzice cierpią na to schorzenie mają o 50 procent większe szanse na zachorowanie. Choroba ta prowadzi do tworzenia się licznych torbieli w nerkach, które w końcowym efekcie mogą prowadzić do ich niewydolności. Istnieją dwa główne typy tej choroby - autosomalny dominujący lub autosomalny recesywny.

Typ autosomalny dominujący:

Występuje on zdecydowanie częściej i pojawia się zwykle u pacjentów w wieku powyżej 30 lat. Połowa z tych pacjentów doświadczy poważnych chorób nerek lub ich niewydolności przed ukończeniem 60. roku życia. Temu typowi choroby często towarzyszą również tętniaki mózgu.

Typ autosomalny recesywny:

Jest to najcięższa odmiana tej choroby. Pojawia się już we wczesnym okresie życia - najczęściej u niemowląt i dzieci. Powoduje niewydolność nerek, zwłóknienie wątroby, a niekiedy nawet może prowadzić do śmierci.

Popularne objawy tej choroby:

- ból lub tkliwość brzucha

Reklama

- krew w moczu

- częste oddawanie moczu

- ból po bokach ciała

- zakażenie układu moczowego (ZUM)

- kamienie nerkowe.

Choroba ta nie ogranicza się tylko do nerek. Może prowadzić do powstawania torbieli w wątrobie, uchyłkowatości jelit oraz problemów z naczyniami krwionośnymi w sercu i mózgu. Jest ona trudna do zdiagnozowania ze względu na szeroki wachlarz rozmaitych objawów. Błędne diagnozy zdarzają się u prawie 50% pacjentów.

Diagnoza

Wielotorbielowatość nerek można zdiagnozować przy pomocy ultradźwięków lub tomografii komputerowej. Zaawansowane stadium choroby można zidentyfikować również dzięki rezonansowi magnetycznemu (MRI).

Leczenie

Podczas leczenia tej choroby lekarze w pierwszej kolejności starają się powstrzymać zakażenia dróg moczowych, ponieważ mogą one prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek. Wysokie ciśnienie krwi jest redukowane przy pomocy odpowiednich leków. Gdy jednak nerki zaczną zawodzić, niezbędna do utrzymania pacjenta przy życiu może okazać się dializa.

Jeśli zauważysz wymienione powyżej objawy, u siebie lub innej osoby, powinieneś natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Pomoże on ustalić, jakie działania należy podjąć, aby skutecznie walczyć z wszystkimi negatywnymi skutkami tej choroby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nerki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy