Reklama

Co wygląd twarzy mówi o naszym zdrowiu?

Twarz to swego rodzaju mapa naszego organizmu. Rzucone czasem "niewyraźnie dziś wyglądasz” może mieć wiele wspólnego nie tylko z naszym samopoczuciem, ale też stanem zdrowia. Wysuszona skóra, trądzik, cienie pod oczami, plamy na czole i inne zmiany na naszej cerze to objawy, których nie powinniśmy ignorować. Mogą świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania narządów wewnętrznych, nadmiernym stresie, a nawet poważnych chorobach. Kiedy wygląd naszej twarzy powinien nas martwić i zachęcić do wizyty u lekarza?

Żółte plamy wokół oczu

Żółte odbarwienia skóry wokół oczu mogą być pierwszym objawem problemów z układem krążenia. Jeśli niezdrowo się odżywiasz (jesz dużo słodyczy, tłustych i przetworzonych produktów) lub masz nadwagę, koniecznie zbadaj poziom cholesterolu oraz cukru we krwi – możesz cierpieć na miażdżycę lub cukrzycę. Żółknięcie białek oczu (a także całej twarzy) to z kolei objaw żółtaczki. Obrzęk wokół oczu czasem wiąże się też z problemami układu moczowego oraz nieprawidłową pracą nerek.

Nienaturalnie blada twarz

Trudno, żeby zimą nasza twarz nie była blada, ale szara, zmęczona cera może być objawem czegoś więcej niż tylko braku słońca. Sprawdź wtedy poziom żelaza we krwi, bo możesz cierpieć na anemię. Pomocna będzie też dieta bogata w żelazo i witaminę C, a więc spożywanie większej ilości mięsa, warzyw i owoców.

Reklama

Nadmierne owłosienie i trądzik na brodzie

Damski wąsik, a także wypryski na brodzie i wokół żuchwy mogą oznaczać problemy hormonalne i nadmierną produkcję testosteronu. Jeśli te objawy trwają dłużej, lepiej odwiedź ginekologa. Konieczne będą badania na poziom hormonów, a także usg narządów rodnych, w szczególności jajników.

Wypryski na czole

Zmiany i niekorzystny wygląd górnej części twarzy najczęściej są związane ze złą pracą układu trawiennego, zaburzeniami metabolizmu oraz alergią pokarmową. Jeśli zmiana diety nie przyniesie poprawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Siniejący nos

To raczej rzadki, ale mogący świadczyć o poważnych schorzeniach objaw – sygnał nieprawidłowej pracy serca lub płuc. Niepokojące są także częste krwawienia z nosa, które mogą być związane z nadciśnieniem. W obu przypadkach lepiej skonsultować się z lekarzem.

Silne rumieńce

Rumieńce, które nie są efektem zmęczenia po wysiłku fizycznym, zjedzenia czegoś ciepłego czy zwykłego zawstydzenia się, mogą świadczyć o nadciśnieniu, stanie zapalnym, cukrzycy lub problemach hormonalnych.

Worki pod oczami

Cienie pod oczami to zmora wielu osób. Najczęściej świadczą o przemęczeniu, stresie, a także nieprawidłowej pozycji głowy w trakcie snu. To również popularny objaw częstego spożywania alkoholu i palenia papierosów. Jeśli jednak prowadzisz zdrowy tryb życia i regularnie się wysypiasz, worki pod oczami mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, a także złej pracy nerek.

Pękające kąciki i wysuszona skóra ust

Jeśli skóra wokół ust jest sucha i popękana, a wargi spierzchnięte, może ci brakować witaminy B2, a także witamin z grupy E i D. Organizm daje w ten sposób znać, że jego odporność jest osłabiona.

Opuchnięta twarz

Opuchlizna na twarzy najczęściej jest związana z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Może to być spowodowane nieprawidłową dietą i piciem zbyt małej ilości płynów, a także niewysypianiem się. Czasem jednak opuchnięta twarz to pierwszy objaw niedoczynności tarczycy, a także chorób układu krążenia.

Zły wygląd twarzy a dieta

Pamiętaj, że większość niepokojących zmian na twarzy (wypryski, plamy czy łuszczenie się skóry) może być spowodowana nieprawidłową dietą oraz złym stylem życia. W pierwszej kolejności zmień nawyki żywieniowe – unikaj słodyczy i smażonych potraw, pij przynajmniej dwa litry wody dziennie i dostarczaj do organizmu witamin, spożywając dużo warzyw i owoców. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna, wysypianie się i unikanie stresu. Po miesiącu twoja skóra powinna wyglądać znacznie lepiej. W przeciwnym wypadku koniecznie zgłoś się do lekarza - pamiętaj, że zły wygląd twarzy to sygnał do zrobienia dodatkowych badań, a nie diagnoza ciężkiej choroby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: problemy skórne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy