Reklama

Co znaczą twoje dziwne sny?

Kiedy ciało śpi, mózg wciąż pracuje. I podsuwa ci w tym czasie obrazy, jakich nie miałaś nigdy wcześniej! Sprawdź, dlaczego się pojawiają i co mogą oznaczać.

Kobiety zgodnie przyznają, że w ciąży śnią więcej niż przedtem. To efekt burzy hormonalnej, intensywnych uczuć, które ci teraz towarzyszą, a także tego, że będąc w odmiennym stanie, budzisz się w nocy znacznie częściej - a więc zapamiętujesz więcej snów niż wtedy, gdy przesypiasz spokojnie całą noc. Niektóre sny wydają się na pierwszy rzut oka dziwne, a nawet niepokojące. A jednak można je łatwo wyjaśnić. Poprosiliśmy o to eksperta, Ewę Dobosz - psychologa rodzinnego, która często współpracuje z przyszłymi mamami.

Reklama

Pierwszy trymestr
Bardzo często na początku ciąży upadamy w snach. Przewracamy się, spadamy w przepaść. Ale równie częste są sny o małych zwierzątkach.

- Kiedy byłam w ciąży z Anią, często śniły mi się kotki. Było to dziwne, bo tak naprawdę nie lubię kotów - wspomina Kamila, mama rocznej Ani. - Jednak najgorszy sen mówił o tym, jak to sama urodziłam... koty! To był koszmar - dodaje Ania.

Co na to psycholog: Nawet jeśli ciąża była najbardziej upragniona i wyczekana, w momencie, gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, radość zaczyna mieszać się z różnymi obawami. Co powiedzą w pracy? Jak zmieni się moje życie? Te wszystkie pytania, które kłębią się w głowie przyszłej mamy, są spychane do podświadomości, a mózg musi sobie z nimi jakoś poradzić. Właśnie dlatego na początku ciąży często pojawiają się sny o spadaniu w przepaść. Symbolizują one otwarcie nowego rozdziału życia, rzucenie się w nieznane.

W pierwszym trymestrze kobiety często śnią też o małych zwierzątkach, szczeniaczkach, puchatych owieczkach, kotkach z wielkimi oczami itp. Zwykle ma to miejsce przed pierwszym USG, na którym widać znacznie więcej niż kropeczkę. Mózg ma wtedy trudności z "wyobrażeniem sobie" dziecka, podsuwa więc wizje najsłodszych małych stworzeń, jakie zna.

Ale już około 11. tygodnia ciąży lekarz pokazuje na USG głowę, a nawet kość nosową, pęcherz i serce maleństwa. Mózg może już wtedy "pracować" na realnym obrazie dziecka, więc senne wizje piesków i kotków znikają, jak ręką odjął.

Drugi trymestr

W tym okresie możesz widzieć się w snach jako osoba monstrualnych rozmiarów, śnić o pękających w pasie spodniach, czy o tym, że nie mieścisz się w fotelu w samolocie. Kolejnym częstym, choć wyjątkowo niemiłym snem, jest odkrycie, że mąż ma romans.

- Koszmar, który powracał do mnie chyba przez dwa miesiące, był zawsze taki sam - wspomina Iza, mama miesięcznego Filipa. - Wchodziłam do sklepu pełnego pięknych ciuchów i nie mogłam nic kupić, ponieważ wszystko było za małe.

Ekspedientka wybuchała śmiechem, a ja wtedy wybiegałam na ulicę i... widziałam mojego męża z piękną i bardzo szczupłą dziewczyną, podczas gdy sama byłam gruba i brzydka. Po takim śnie budziłam się zawsze z bólem głowy - dodaje Iza. W drugim trymestrze ciąży częste są także sny o pływaniu.

Co na to psycholog: Teraz dość szybko przybierasz na wadze, co z kolei wywiera silny wpływ na twoje sny. My, kobiety, w kółko dbamy o linię, a tu nagle tyjemy na potęgę i mamy się z tego cieszyć. Trudno jest przestawić mózg na nowe myślenie o swojej sylwetce. Niepokoje oczywiście powracają we śnie, podsuwając te wszystkie obrazy monstrualnych kobiet, zwierząt i przedmiotów.

Przybieranie na wadze łączy się też ze strachem, czy partner zaakceptuje nasz nowy wygląd, czy będzie wciąż dostrzegał w nas kobietę, w której się zakochał. Stąd sny o zdradzie. Gdy budzisz się z takiego koszmaru, powiedz sobie wyraźnie: "To tylko sen" i przytul się do męża. Jeśli tylko powiesz mu o swoich obawach, na pewno szybko je rozwieje i zapewni cię o swojej miłości. Daj mu tylko szansę! Sny o pływaniu, tak jak i pływanie w realnym świecie, są dla ciężarnych zwykle bardzo miłe. Woda daje poczucie lekkości, "zabiera" dodatkowe kilogramy.

Takie sny pojawiają się często, zwłaszcza po USG, na którym oglądasz dziecko unoszące się w wodach płodowych.

Trzeci trymestr

Sny w ostatniej fazie ciąży nie są zaskakujące: śnisz o porodzie, widzisz go z detalami, czasami absurdalnymi. Rodzisz np. na dworcu lub w kinie. Dziecko może docierać do ciebie pocztą, w wielkiej paczce albo przyjeżdżać samochodem lub windą. Przede wszystkim zaś widzisz jego buzię, często już jako dwu-, trzylatka.

- Kilka razy śniło mi się, że mam specjalne urządzenie, taki aparat fotograficzny, który robi dziecku w brzuchu superdokładne zdjęcia, kolorowe, trójwymiarowe - wspomina Katarzyna, mama trzymiesięcznej Tosi. Częste są też sny o tym, że dziecku dzieje się coś złego, a nawet koszmary, że rodzi się chore lub z jakąś poważną wadą. Zdarzają się też sny, w których zamiast chłopca, na którego czekasz, rodzi się córka lub nagle... rodzisz czworaczki!

Co na to psycholog: To całkiem naturalne, że we śnie widzisz twarz dziecka, rozmawiasz z nim, trzymasz je na rękach: nie możesz się już przecież doczekać pierwszego spotkania. Aby nie przeżywać porodu każdej nocy, przygotuj torbę, noś zawsze przy sobie wyniki badań i zadbaj o wszystko odpowiednio wcześniej.

Wiedząc, że w każdej chwili w razie potrzeby możesz wyruszyć do szpitala, uwolnisz podświadomość od ciągłego rozważania tego, co będzie, jeśli nagle zaczniesz rodzić. Sny o nieoczekiwanej zmianie płci dziecka albo urodzeniu maluszka z sześcioma palcami to także ciążowa norma - odzwierciedlają twój lęk o dziecko.

Jeśli bardzo niepokoi cię to, że coś pójdzie nie tak, porozmawiaj z lekarzem. Zapewnienie specjalisty, że wszystko jest w porządku, pomoże ci ukoić lęki i spokojnie przespać noc.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | znaczenie snów | hormony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy