Reklama

Co zrobić z zajadami w kącikach ust?

Drobne, niepozorne ranki, a jednak niezwykle uciążliwe. O czym mowa? O pęknięciach w kącikach ust, zwanych popularnie zajadami.

Zajady w kącikach ust

Charakterystyczne pęknięcia w kącikach ust, bolesne, niekiedy wyraźnie zaczerwienione świadczą o stanie zapalnym w tym miejscu. Zajady, ze względu na nieustanny ruch jamy ustnej, trudno się goją i stają się uciążliwym problemem.

Istnieją różne przyczyny pękania kącików ust. Najczęstszą jest niedobór ryboflawiny, czyli witaminy B2, a u osób mających protezy zębowe - mechaniczne uszkodzenia powstałe w wyniku ich noszenia. Pękanie kącików ust to uporczywa dolegliwość chorych na cukrzycę.

Reklama

W końcu: utrzymujące się ranki w tym miejscu mogą być efektem nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych, które utrudniają gojenie. Warto pokreślić, że pęknięcia w kącikach ust nie mają nic wspólnego z opryszczką. Zmiany opryszczkowe warg są wynikiem działania wirusa Herpes i różnią się od zajadów powstawaniem charakterystycznych strupków oraz świądem. Pęknięcia kącików ust bolą, lecz nie swędzą.

Sposoby na zajady

Przede wszystkim zaleca się zwiększenie podaży witaminy B2 w diecie. Wzbogaćmy swój jadłospis o jajka, produkty zbożowe, wątróbkę, mleko czy drożdże. Warto też zastosować suplementację witaminą B2, najlepiej w połączeniu z innymi witaminami z grupy B (tzw. witamina B complex).

Dobrze, by równocześnie nakładać kremy, maści czy balsamy bezpośrednio na usta, w celu przyspieszenia regeneracji zmian chorobowych. Ponieważ nie chodzi nam tylko o pielęgnację, lecz działanie lecznicze - swoje kroki skierujmy do apteki (a nie do drogerii czy supermarketu). Do wyboru mamy kremy z alantoiną, która przyspiesza gojenie ran i regenerację, czy preparaty z pastą cynkową.

Sam tlenek cynku działa wysuszająco. Lepiej stosować go w połączeniu ze składnikiem działającym przeciwbakteryjnie czy przeciwgrzybiczo - np. wyciągiem z szałwii, olejkami: lawendowym lub z drzewa herbacianego.

Są dostępne również preparaty do ust zawierające klotrimazol - o działaniu grzybobójczym, i przeciwbakteryjnym chlorchinaldolem. Te polecane są w przypadku, gdy zmiany trudno się goją i istnieje podejrzenie ich nadkażenia.

Odradzamy oblizywanie zajadów. W jamie ustnej obecna jest liczna grupa bakterii, którą w ten sposób łatwo wprowadzamy do rany. Pęknięte kąciki ust zawsze zabezpieczajmy odpowiednim preparatem z grupy wymienionych powyżej. Po wyleczeniu zajadów pamiętajmy o codziennym, kilkukrotnym nakładaniu na usta balsamów czy kremów ochronnych.

Domowe sposoby na zajady


Z popularnych, często powtarzanych przez pacjentów domowych sposobów na pęknięte kąciki ust, warte zastosowania jest tylko zwiększenie podaży produktów bogatych w ryboflawinę. Odradzam natomiast sposoby takie jak: wcieranie w rany masła, soku z warzyw czy miodu.

Kiedy problem pękniętych kącików ust powraca

Niektóre osoby skarżą się na wiecznie powracające zajady. Warto zastanowić się nad przyczyną tego problemu i starać się ją wyeliminować. Powodem nawracających zajadów może być nieodpowiednia dieta uboga w naturalne źródła ryboflawiny. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może przyczyniać się do niedoborów witamin z grupy B.

Być może problem leży w nieodpowiednio dobranych kosmetykach do pielęgnacji i makijażu ust. Według niektórych kobiet zaprzestanie stosowania szminek zakończyło nawracanie problemu pękniętych kącików. Zawsze starajmy się znaleźć źródło problemu i stosować odpowiednie do niego działania profilaktyczne.


zdronet
Dowiedz się więcej na temat: opryszczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy