Co zrobić, żeby nie przytyć podczas siedzenia w domu?
Konieczność pozostania w domu w związku z pandemią koronawirusa może źle wpływać zarówno na naszą psychikę, jak i kondycję fizyczną. Brak ruchu negatywnie działa na układ krążenia, a w dodatku sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Co zrobić, żeby nie przytyć podczas siedzenia w domu? Jak zagospodarować wolny czas, by połączyć przyjemne z pożytecznym? Jakie są najlepsze ćwiczenia fizyczne do wykonywania w domu?
Dzień warto zacząć od porannej gimnastyki i prostych ćwiczeń – rozciągania mięśni, przysiadów, podskoków czy popularnych „pajacyków”. Serię warto wzbogacić o dynamiczne wymachy rękami i nogami, krążenia ramion oraz skłony. Bardziej wysportowane osoby mogą robić pompki, podnosić ciężarki (można jest zastąpić np. butelkami z wodą mineralną) czy wykonywać ćwiczenia kardio, np. padnij-powstań. Bardzo korzystne dla mięśni i całego organizmu są również ćwiczenia wykonywane na leżąco. W takiej pozycji możemy „jeździć na rowerze” czy robić „mostek” – unosić biodra na kilka-kilkanaście sekund. Ważne jest cykliczne powtarzanie ćwiczeń w niewielkich odstępach czasu, by mięśnie nie zdążyły ostygnąć. Poranna gimnastyka pobudzi nasz organizm do działania i może być zamiennikiem spaceru czy przygotowywania się do wyjścia z domu. Regularne ćwiczenia poprawią naszą kondycję, a także nastrój – w trakcie wysiłku fizycznego w naszym organizmie wydzielają się „hormony szczęścia”. Warto wiedzieć, że dostępnych jest mnóstwo darmowych materiałów (np. filmów) i aplikacji na telefon, które podpowiedzą nam, jakie ćwiczenia będą dla nas najlepsze.
W wolnym czasie warto się oddać pielęgnacji roślin. Najlepszym rozwiązaniem są prace w ogrodzie, zwłaszcza że wiosna to czas na wiele zabiegów. Na przełomie marca i kwietnia warto pozbyć się resztek jesiennych liści, przekopać rabaty czy zdjąć z roślin zimowe okrycia. To również czas na przycinanie pędów drzew owocowych oraz zadbanie o trawnik (wysianie nasion w miejscach ubytków). W kwietniu powinno się również wykonać pierwsze nawożenie roślin.
Osoby, które nie mają ogrodu, mogą się z kolei zająć roślinami doniczkowymi. Marzec to najlepszy czas na ich przesadzanie i rozmnażanie, a także pierwsze nawożenie. Zawsze jednak należy sprawdzić, jakie preferencje ma dana roślina (niektóre gatunki przesadza się i rozmnaża dopiero po przekwitnięciu).
W codziennym życiu trudno nam zmotywować się do porządkowania ogromnych szaf czy schowków. A może w piwnicy lub na strychu znajduje się mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów? Jeśli nie mamy co zrobić z wolnym czasem, porządkowanie takich przestrzeni może być idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu nie tylko nadrobimy zaległości, ale uwolnimy się od negatywnych myśli, a przede wszystkim nieco się poruszamy. Przymusowe siedzenie w domu warto też wykorzystać na inne czynności – pranie i prasowanie firan, trzepanie dywanów czy mycie okien. Porządkowanie domu uchroni nas także przed podjadaniem między posiłkami – nuda sprzyja spożywaniu większej ilości żywności, a co za tym idzie – tyciu.
Regularne odżywianie się
Regularne odżywianie się jest szczególnie ważne, gdy większość czasu spędzamy w domu. Przestrzegajmy zasady spożywania posiłków co 3-4 godziny i unikajmy podjadania przekąsek. Ze względu na słabą aktywność fizyczną powinniśmy też nieco ograniczyć liczbę kalorii. Lepiej jeść częściej, a mniejsze posiłki. Zadbajmy też o ich jakość. Unikajmy żywności wysokoprzetworzonej, bogatej w cukier sól i konserwanty, a jedzmy jak najwięcej kiszonek, warzyw i owoców. Potrawy lepiej jest też przygotowywać na parze lub w piekarniku, dzięki temu ograniczymy liczbę kalorii. Warto wiedzieć, że zgubny wpływ na organizm ma alkohol – sprzyja podjadaniu, dostarcza mnóstwa kalorii, a do tego drastycznie obniża odporność.