Codzienny stres pod kontrolą
Problemów nie da się uniknąć, ale można nauczyć się, jak lepiej to znosić i stawiać czoła złym emocjom. Pomogą w tym łatwe ćwiczenia, metody relaksu oraz dieta bogata w witaminy i mikroelementy wspierające układ nerwowy.
Jest nieodłącznym elementem naszego życia. Najczęściej doświadczamy stresu związanego z codziennymi, prozaicznymi sytuacjami: dla ponad 91 proc. z nas źródłem napięcia jest praca zawodowa.
Również w domu nie brak powodów do zdenerwowania. Sprzeczka z dzieckiem, nieporozumienia z mężem, nadmiar spraw do załatwienia, kłopoty finansowe…
Jak temu wszystkiemu sprostać? Psychologowie podkreślają, że w radzeniu sobie z dopadającym nas stresem najważniejsza jest umiejętność odpoczywania i dążenie do znalezienia równowagi między wysiłkiem, aktywnością a relaksem. Oto kilka prostych sposobów na ukojenie zszarganych nerwów.
Koty mruczą, kiedy są zadowolone, ale także... podczas wizyty u weterynarza. Jest to ich mechanizm uspokajający, który w podobny sposób działa na ludzi.
Dowód? Dziesięcioletnie badania przeprowadzone na uniwersytecie w Minnesocie wykazały, że wśród właścicieli mruczków odnotowano o 40 proc. mniej zawałów serca.
Im masz więcej stresów, tym gorzej reaguje na nie twoje ciało. Życie w ciągłym pośpiechu szybko objawia się bólem mięśni, które stają się zbyt napięte.Aby zmniejszyć przykre odczucia, połóż na karku lub plecach termofor. Ciepło rozluźni mięśnie i złagodzi dolegliwości. Poczujesz, jak opuszcza cię zmęczenie.
To naturalny koncentrat składników, które wzmacniają i chronią układ nerwowy: witamin z grupy B, magnezu, potasu. Łyżeczkę drożdży zalej szklanką gorącego mleka lub wrzątku (w tej postaci nie zaburzą naturalnej flory układu pokarmowego). Wymieszaj. Gdy napój przestygnie, wypij.
Gdy czujesz, że twój nastrój gwałtownie się obniża, wyjdź z domu na przechadzkę lub... kilka razy pokonaj schody. Gdy się ruszasz, układ nerwowy produkuje duże ilości endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Pobudzają one w mózgu rejony odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności i... działają znieczulająco.
Dzięki nim przestaje cię denerwować hałas na ulicy, a dostrzegasz np. piękny zapach powietrza po deszczu. Aby pojawiły się endorfiny, wystarczy pół godziny ruchu!
By odzyskać równowagę, warto jeść produkty bogate w magnez, który poprawia odporność na stres i dodaje energii. Są to: ryby, zielone warzywa, migdały, kakao.
Z kolei makrele, sardynki, orzechy i tran uzupełnią braki kwasów omega 3 chroniących przed niepokojem i depresją. Banany i awokado zaś dostarczą nam potasu, którego niedobór powoduje nerwowość.
Rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek, układanie puzzli, a także wszystkie inne zajęcia wymagające koncentracji aktywują mózg i przeciwdziałają problemom z koncentracją czy rozdrażnieniu. Szczególnie ważne są zabawy angażujące także inne osoby, np. gry planszowe lub karciane.
Lekarze podkreślają, że komunikując się z drugim człowiekiem, zapobiegamy procesom prowadzącym do depresji (np. uczuciu samotności, otępieniu).
Codziennie przed snem warto wykonywać proste ćwiczenia oddechowe. Usiądź po turecku, wyprostuj plecy, oprzyj dłonie na kolanach.
Zrób głęboki wdech nosem, wyobrażając sobie, jak twoje płuca napełniają się tlenem, następnie wypuść ustami powietrze. Podczas wdechów brzuch powinien się unosić, a wydechów – opadać.
Stres odgonisz, biorąc kąpiel z dodatkiem olejku z lawendy. Wlej kilka kropel do wanny i zanurz się w niej na 20 mi- nut. Możesz też zastosować napar z kompozycji łagodzących ziół.
Wymieszaj po szklance kwiatów rumianku, lawendy i werbeny. Nabierz pół szklanki mieszanki, zawiń w bawełnianą ściereczkę i włóż do litra wrzątku. Po 10 min wlej napar do wanny wypełnionej wodą.