Reklama

Cudowne właściwości olejku z szałwii muszkatołowej

Olejek z szałwii muszkatołowej był stosowany już w Średniowieczu. Był nazywany Oculus Christi – czyli Chrystusowym Okiem, bo stosowano go do utrzymywania dobrej kondycji oczu. W medycynie naturalnej olejek jest ceniony przede wszystkim za swoje właściwości odprężające. Dodatkowo obniża wysokie ciśnienie krwi i jest stosowany jako afrodyzjak. Zawiera octan linalilu, któremu zawdzięcza swój zapach i kariofilen regulujący ciśnienie krwi. W jego skład wchodzą też antyutleniacze geraniol i neryl acetate. Ale to nie jedyne cudowne właściwości tego olejku. Na co można go jeszcze stosować?

Na bóle żołądka

Olejek z szałwi muszkatołowatej jest również stosowany w przypadku bólów żołądka. Działa rozluźniająco na skurczone mięśnie i przeciwdziała tworzeniu się wzdęć w przewodzie pokarmowym. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku, należy go inhalować.

Na problemy kobiece

Normalizuje cycle miesiączkowe u kobiet, łagodzi symptomy menopauzy – uderzenia gorąca, pocenie, zirytowanie. Wpływa też rozluźniająco na macicę i może pomagać w przypadku bolesnych miesiączek, a nawet przy porodzie – sprawia, że wydanie na świat dziecka jest mniej bolesne, jednak nie powinien być stosowany w czasie ciąży.

Reklama

Na uspokojenie

Olejek jest silnym środkiem uspokajającym. Wpływa relaksująco na układ nerwowy. Jest też skuteczny w walce z depresją, napięciami nerwowymi, lękami, paranojami i stresem. Może zostać zastosowany za każdym razem, kiedy spodziewasz się sytuacji stresowej, lub musisz podjąć trudną decyzję. W aromaterapii używa się go do ukojenia umysłu i stymulowania kreatywności. Należy pamiętać jednak, by nie używać tego olejku w połączeniu z alkoholem.

Na bóle mięśni

Olejek możesz dodać do kąpieli, jeśli cierpisz na bóle mięśniowe, lub podrażnioną skórę – ma też właściwości przeciwzapalne. Aby uzyskać najlepszy efekt, użyj pięciu kropli olejku z szałwii muszkatołowej, czterech kropli olejku z jagodlinu wonnego i trzech kropli olejku z drzewa cedrowego. Olejek z szałwii muszkatołowej dobrze mieszać też z olejkami z lawendy, jałowca, kolendry, drzewa sandałowego, bergamotki, pomarańczy i cytryny.

Na oczy

Jakie jeszcze ma właściwości ta cudowna roślina? Poprawia jakość widzenia – szczególnie u ludzi starszych poprzez regulowanie nierównego widzenia w obydwu oczach.

Na padaczkę

Olejek jest też środkiem zapobiegającym atakom konwulsji. Dzięki swoim właściwościom – koi nerwy i relaksuje nie dopuszczając do ataku.

Na zakażenia

Ma też właściwości antybakteryjne . Jest w stanie powstrzymać zainfekowanie tężcem, jeśli zostanie nałożony na ranę.

Na zęby

Pomaga w problemach jamy ustnej. Jego właściwości ściągające redukują problem chorych dziąseł i psujących się zębów.

Na libido

Specjaliści od aromaterapii często przepisują olejek z szałwii muszkatołowej, by pomóc obudzić uśpione libido, leczyć oziębłość płciową i impotencję. Działa zarówno na kobiety, jak i mężczyzn.

Szałwia muszkatołowa naturalnie występuje na północy basenu morza Śródziemnego, Azji Centralnej i określonych obszarach Afryki północnej. Przekazy dotyczące stosowanie tej rośliny pochodzą z Iw n.e. z zapisów greckiego lekarza i botanika Pedaniusa Dioskurydesa. Ta roślina wraca do łask po latach zapomnienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy