Cudowne właściwości olibanum
Każdy, kto kiedykolwiek interesował się właściwościami olejków eterycznych wie, że olejek z lawendy przynosi relaks, cytrynowy orzeźwia, a z drzewa herbacianego dezynfekuje. Ale być może nie słyszałeś jeszcze o olibanum, czyli oleju pozyskiwanym z drzewa kadzidłowego? Czym jest olibanum? Ta bardzo aromatyczna substancja pochodzi z żywicy drzewa boswellia (kadzidłowca) rosnącego w naturze na południu Półwyspu Arabskiego (szczególnie w Omanie i Jemenie), w północno - wschodniej Afryce, południowo - wschodniej Afryce oraz w niektórych częściach Indii. Od dawna znana ze swojego ostrego, ziołowego zapachu, który wydziela podczas palenia. Drzewka kadzidłowca są małe, krzaczaste i rosną na suchej, skalistej glebie. Aby pozyskać żywicę, hodowcy dokonują wąskich, poziomych nacięć na korze drzewka. Mleczny sok ścieka z wyżłobień w formie kropelek. Zbieranie żywicy odbywa się tylko dwa do trzech razy w roku, aby nie uszkodzić drzewa. Po kilku latach użytkowania, należy zrobić przerwę, aby drzewko mogło się zregenerować. Kiedy krople żywicy zasychają na drzewie, zdrapuje się je i pozostawia aż do zupełnego wysuszenia. Tak zasuszona żywica wygląda jak nieregularne, błyszczące i lekko przeźroczyste kamyki. Im większe i lżejsze są bryłki żywicy, tym lepsza jest ich jakość. Najczystsza (i najdroższa) żywica kadzidłowa jest niemal zupełnie biała i pochodzi z drugiego nacinania drzewa - a i to tylko, jeśli występują właściwe warunki pogodowe. W krajach zachodnich zazwyczaj mamy dostęp do żywicy gorszej jakości, w kolorze złota lub bursztynu
Najcenniejszym jej elementem są monoterpeny i seskwiterpeny. Te pierwsze zapobiegają odkładaniu się i wydalają toksyny z wątroby i z nerek, posiadają także właściwości odkażające, pobudzające, przeciwbólowe i wykrztuśne. Seskwiterpeny mają zdolność stymulowania systemu limbicznego podwzgórza, szyszynki i przysadki mózgowej.
Czym jest olibanum?
To olej eteryczny przygotowany przez destylację żywicy. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy mocny i pachnący ziemią olej, który zazwyczaj jest dość drogi. Może być inhalowany lub stosowany na skórę, jest wykorzystywany przez przemysł perfumeryjny, ale należy pamiętać, że nie powinien być spożywany.
Jakie cudowne właściwości kryje w sobie olibanum?
Substancja ta była znana już co najmniej trzy tysiące lat przed naszą erą. Wykorzystywano ją w ceremoniach religijnych. Babilończycy i Asyryjczycy cenili jej intensywny zapach i biały dym, powstający przy spalaniu i unoszący się ku niebu. Egipcjanie stosowali ją jako kadzidło, składnik perfum, leczniczych maści, odstraszaczy owadów oraz w technikach mumifikacyjnych.
Ale co, oprócz aromatu, który wydziela, sprawia, że olibanum jest cenione do dziś? Eksperci medycyny naturalnej wskazują na jej liczne zalety.
Żywicy z tego starożytnego drzewa przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe.
W badaniach dowiedziono, że olibanum hamuje rozwój niektórych rodzajów komórek nowotworowych, a nawet powoduje ich obumieranie.
Redukcja stanów zapalnych i bólu stawów
Żywica zawiera silną substancję aktywną o nazwie boswellic. To związek terpenoidowy, który ma działanie podobne do działania niesterydowych leków przeciwzapalnych jak aspiryna czy ibuprofen. Ponieważ stany zapalne są źródłem większości chorób przewlekłych, działanie przypisywane kwasowi boswellic może pomóc w leczeniu chorób takich jak artretyzm, astma, choroba Crohna, a nawet nowotworów pęcherza, trzustki i skóry.
Zalety dla skóry
Produkty przeciw starzeniu wykorzystują olej z żywicy ze względu na korzyści, jakie niesie dla skóry. Może on także pomóc w szybszym gojeniu ran, redukcji blizn i ukąszeń owadów.
Olibanum przypisuje się także właściwości przywracania równowagi hormonalnej i poprawiania pamięci. Wiele kobiet używa oleju miejscowo, aby uregulować cykle miesięczne oraz złagodzić objawy menopauzy. Jedno badanie dowiodło, że związki zawarte w żywicy mogą ograniczać cysty i formacje nowotworowe w macicy po menopauzie.
Zdrowie jamy ustnej
Właściwości odkażające żywicy mają zastosowanie w higienie jamy ustnej. Substancje zawarte w olibanum są używane w pastach do zębów domowej produkcji oraz w recepturach domowych płynów do płukania ust.
Relaksacja
Olej kadzidłowy zdaje się wywoływać uczucie relaksu i pomaga w zasypianiu. Jest to szczególnie cenna właściwość w czasach, gdy rośnie ilość zaburzeń wywołanych stresem i niewłaściwym snem.