Reklama

​Cukrzyca u kobiet

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na cukrzycę, jednak nie tyle ma to związek z tym, że kobiety gorzej od mężczyzn się odżywiają i mniej ruszają, tylko z tym, że ... dłużej żyją. A cukrzyca to zdecydowanie choroba związana z wiekiem. W przebiegu cukrzycy dochodzi do rozwoju makroangiopatii, czyli uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych i związanych z tym chorób sercowo-naczyniowych, co w rezultacie może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Małe naczynia krwionośne również ulegają niekorzystnym zmianom (tzw. mikroangiopatia), co objawia się jako zaburzenia czucia (i jest powiązane jest ze stopą cukrzycową), zaburzenia widzenia oraz może prowadzić do cukrzycowej choroby nerek. Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych.

W Polsce kobiety żyją przeciętnie  o 9 lat dłużej niż mężczyźni. Cukrzyca natomiast najczęściej występuje u osób po 60. roku życia. Nic więc dziwnego, że proporcja płci w grupie diabetyków wskazuje na przewagę kobiet (56 proc. diabetyków to kobiety, a 44 proc. - mężczyźni). Nie warto jednak czekać, aż z biegiem lat to schorzenie się rozwinie - poprzez aktywny styl życia i zdrową dietę możemy przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom.

Reklama

Jakie są objawy cukrzycy i jakie badania należy wykonać?

Zmęczenie, senność, drażliwość, apatia, zwiększone łaknienie, częste oddawanie moczu, częste występowanie siniaków i wolniejsze gojenie ran - takie, fizyczne objawy związane z cukrzycą można wskazać.  U mężczyzn dodatkowo może dochodzić do zaburzeń erekcji, a u kobiet do nawracających infekcji grzybiczych pochwy. Pogarszający się wzrok to również powód do podejrzeń o cukrzycę.

Jednak najbardziej obiektywnym wskaźnikiem cukrzycy jest nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi. Glukoza to cukier prosty, który dzięki insulinie przekładany jest na energię niezbędną do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. U zdrowej osoby jej poziom - przed jedzeniem - nie powinien przekraczać 100 mg/dl (5,5mmol/l). Wynik w przedziale 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l)  to tzw. nieprawidłowa glikemia na czczo, która jest stanemprzedcukrzycowym. Jego wystąpienie znacząco podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy. Stężenie glukozy na czczo powyżej górnej granicy (w dwóch badaniach) to dowód, że choroba już się rozwinęła.

Drugi ze stanów przedcukrzycowych to nieprawidłowa tolerancja glukozy. Wskazuje na nią za wysokie stężenie glukozy po dwóch godzinach od jej podania (tzw. test OGTT).

W stanach przedcukrzycowych dochodzi do rozwoju i stopniowego nasilania się tzw. insulinooporności. Jest to stan, w którym komórki nie odpowiadają prawidłowo na działanie insuliny, czyli nie wykorzystują glukozy. Najczęściej stan ten jest skutkiem (nie przyczyną!) otyłości, często jest powiązana z innymi zaburzeniami,  takimi jak złe wyniki lipidogramu, nadciśnieniem, nieprawidłowości krzepnięcia krwi.  

Hemoglobina glikowana - parametr przydatny nie tylko cukrzykom

Powikłania cukrzycy są groźne, więc bardzo istotne jest wczesne wykrycie tej choroby lub też stanów ją poprzedzających i wdrożenie właściwego leczenia. Diabetykom zapewne znane jest oznaczanie hemoglobiny glikowanej (HbA1C). Parametr ten jest od lat jest uwzględniany w wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczących monitorowania cukrzycy. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne (ADA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugerują, że możliwa jest diagnoza cukrzycy w oparciu o wynik HbA1C powyżej 6,5%. Ponadto, parametr ten odzwierciedla sprawność gospodarki węglowodanowej zarówno u cukrzyków, jak i u osób bez tego schorzenia. Wskazuje się zatem na zasadność oznaczania hemoglobiny glikowanej u zdrowych osób, bo określa możliwość wystąpienia cukrzycy 2 typu jak również ryzyka sercowo-naczyniowego w przyszłości,. Do wizyty u lekarza oraz zrewidowania diety i aktywności fizycznej powinien skłonić poziom HbA1C powyżej 5,7%.

Lekarze podkreślają, że cukrzyca średnio o 6 lat skraca życie diabetyków, a kiedy rozwinie się u nich choroba sercowo-naczyniowa mogą oni żyć nawet o 12 lat krócej.

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, którym warto poświęcić szczególną uwagę, bo dotyczą większości z nas. W laboratoriach medycznych Diagnostyka do końca listopada 2019 roku trwa kampania edukacyjna z ofertą badań w obniżonej cenie, można sprawdzić wszystkie parametry pod kątem cukrzycy a także kilkanaście innych, m.in. badających funkcje serca, nerek, wątroby i wpływającą na cały organizm witaminę D3. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy