Reklama

Ćwiczenia na zapalenie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa często narażone jest na mikrourazy, które powodują silny ból i mogą unieruchomić całą nogę. Odpowiedzialne jest za utrzymanie prawidłowej równowagi, ale także za ruch zgięcia stopy podczas chodzenia, biegania czy skakania. Na stan zapalny tej części ciała narażone są osoby podejmujące się ćwiczeń fizycznych, tacy jak biegacze czy tenisiści. Niestety, problemy ze ścięgnem Achillesa mogą dotyczyć również osób w podeszłym wieku, borykających się z nadwagą i otyłością oraz cierpiących z powodu dny moczanowej. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest wizyta u lekarza, który zaleci leczenie farmakologiczne, ale, żeby powrót do sprawności był jak najszybszy, należy wzmocnić tę partię ciała. Z pomocą przychodzą łatwe ćwiczenia, które można wykonywać w domu samodzielnie.

Zacznij od łatwych ćwiczeń

Aby wzmocnić ścięgno Achillesa, poświęć na ćwiczenia początkowo kilka minut, dwa razy dziennie. Zacznij od stania w pozycji wyprostowanej bokiem przy ścianie albo barierce i trzymaj się niej dla asekuracji. Następnie unoś pięty i stawaj na palcach przez kilka sekund, po czym powoli wracaj do pierwotnej pozycji.

Podnoś poprzeczkę

Jeśli już udało się trochę wzmocnić ścięgno Achillesa, zwiększaj częstotliwość i długotrwałość powtórzeń. Aby ćwiczenie nie były monotonne, przenoś wysiłek na jedną stopę. Przenieś ciężar na jedną nogę i podnoś się na palcach przez kilka sekund. Zrób serię kilkunastu powtórzeń, po czym zmień stopę.

Reklama

Kluczowe są łydki

Ścięgno Achillesa łączy się z mięśniami łydek, dlatego należy również je wzmacniać. Stań twarzą do ściany, jedną nogę wysuń w przód i zegnij kolano, natomiast drugą nogę pozostaw w miejscu. Staraj się wyprostować nogę znajdującą się z tyłu tak, aby łydka była napięta. Wytrzymaj tak kilka sekund, po czym zamień nogi.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy