Czarny bez – czarnym koniem w walce o zdrowie

Sok z czarnego bzu był stałym elementem w spiżarniach naszych babć. Nazywano go lekarstwem biednych ludzi - wystarczyło zebrać owoce z dziko rosnącego krzaka i zrobić prozdrowotny eliksir. Pomagał przy przeziębieniach i problemach trawiennych. Co powinniśmy wiedzieć o jego właściwościach?

Owoce czarnego bzu mają właściwości przeciwzapalne i antywirusowe
Owoce czarnego bzu mają właściwości przeciwzapalne i antywirusowe123RF/PICSEL

Cała roślina zawiera cenne leczniczo i odżywczo związki, jednak największe ich stężenie występuje w kwiatach i owocach. Te drugie są najczęściej wykorzystywane dla zdrowia. Obfitują w glikozydy antocyjanowe, cukry, pektyny, garbniki, kwasy organiczne, rutyny oraz witaminę  C, witaminy z grupy B i prowitaminę A.

Ważne!


Choć są cenne odżywczo - mogą nam zaszkodzić. Owoców czarnego bzu nie wolno spożywać na surowo! Konieczne jest poddanie ich obróbce termicznej, która usunie zawarty w owocach cyjanek. Spożyte na surowo mogą spowodować silne zatrucie, biegunkę, mdłości, wymioty i zawroty głowy. Dotyczy to również soku z czarnego bzu: jest gotowy do spożycia dopiero po pasteryzacji.

Domowy sok


Przygotowanie soku jest naprawdę proste i nie wymaga dużo czasu. Warto zrobić swój, bo dostępne w sprzedaży zawierają najczęściej znaczne ilości cukru, co nie podnosi ich wartości odżywczej. Nierzadko też sok dostępny na sklepowych półkach zawiera mniej niż 50 proc. naturalnego soku z owoców czarnego bzu. Do sporządzenia domowego soku najlepiej wykorzystać świeżo zerwane owoce. Przejrzyjmy każdą kiść i usuńmy niedojrzałe: zielone i czerwone kuleczki. Wyselekcjonowane wkładamy do wysokiego naczynia i blendujemy na jednolitą masę. Dodatek w postaci cukru nie jest konieczny. Sok przelewamy do małych słoiczków i pasteryzujemy piętnaście minut.

Opcjonalnie do gotowego soku, tuż przed spożyciem, można dodać niewielką ilość miodu (miodu nie poddajemy oczywiście obróbce termicznej).

Przygotowanie soku jest bardzo proste
Przygotowanie soku jest bardzo proste 123RF/PICSEL


Korzyści dla zdrowia:


1. Owoce czarnego bzu mają właściwości przeciwzapalne i antywirusowe. Sok działa napotnie, pomaga obniżyć gorączkę. Podawany na początku infekcji jest skuteczny w redukowaniu objawów grypy i przeziębień, skraca też czas trwania choroby.

2. Czarny bez ma właściwości wykrztuśne, ułatwia oczyszczenie oskrzeli z zalegającej w nich wydzieliny. Wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych i uszczelnia naczynka krwionośne, dzięki czemu ogranicza rozprzestrzenianie drobnoustrojów chorobotwórczych.

3. Medycyna ludowa, a dziś fitoterapia, zaleca stosowanie soku do leczenia zgagi, kolki, wzdęć i dla regulowania wypróżnień (jest skuteczny przy problemach z zaparciami i biegunkami).

4. Sok jest wskazany do usuwania toksyn i pasożytów z przewodu pokarmowego.

5. Ma działanie moczopędne i powinien być regularnie stosowany u osób z dolegliwościami ze strony nerek i obrzękami.

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?