Reklama

Czego oznaką może być ból piersi?

Według danych epidemiologicznych, aż 80 procent kobiet zmaga się z regularnymi bólami piersi. Dolegliwości te różnią się od siebie stopniem nasilenia oraz przyczyną. Bardzo często zgłaszamy się z nimi do lekarza w obawie przed rozwojem nowotworu. Ból piersi nie musi oznaczać najgorszego. Warto jednak wiedzieć, jaki jest jego powód. Oto te najczęstsze.

Objaw przedmiesiączkowy

Większość kobiet co miesiąc doświadcza bólu piersi, ponieważ to objaw przedmiesiączkowy. Nasze piersi są wtedy twarde, nabrzmiałe i obolałe. Łatwo wyczuć zgrubienie tkanki gruczołowej sutka, a brodawki są zdecydowanie twardsze niż normalnie. Dolegliwość ustępuje zazwyczaj z dniem pojawienia się miesiączki. Ulgę może przynieść odstawienie soli, kawy i czekolady, a także regularne picie naparów ziołowych.

Mastopatia

Ból piersi często jest objawem schorzeń gruczołu piersiowego. Zaznaczmy, że nie zawsze musi być to nowotwór. Zmianą patologiczną, która pojawia się u wielu kobiet między 35. a 55. rokiem życia, jest mastopatia. To tak zwana choroba włóknisto-torbielowata sutka o łagodnym charakterze. Objawia się bólem piersi, który nasila się w okresie miesiączki, a spowodowany jest obecnością małych guzków w okolicy sutka. Mastopatia wymaga leczenia hormonalnego. Ulgę w dolegliwościach przyniosą masaże wodne oraz chłodne okłady.

Reklama

Zmiany nowotworowe

Bóle piersi, często bardzo silne, dokuczają kobietom, u których rak piersi ma już zaawansowaną postać. To charakterystyczny objaw przerzutów raka do kości. Nowotworowy ból piersi bywa tak silny, że potrzebne są leki przeciwbólowe. Pomóc mogą również okłady chłodne i masaże wodne.

Ból piersi w ciąży

Ból piersi występuje również u kobiet w ciąży. Może przybierać postać napadową lub ciągłą i pojawiać się już w piątym tygodniu. Piersi stają się wówczas mocno obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Warto zaopatrzyć się wtedy w odpowiednią bieliznę. Pomóc mogą również natryski wodne, masaże i chłodne okłady. Pamiętajmy, że bóle piersi oraz wiele innych dolegliwości związanych z tym narządem pojawia się często po porodzie, gdy kobieta zaczyna karmić.

Ból piersi po menopauzie

Ból piersi po 50. roku życia nie musi oznaczać nowotworu. Zazwyczaj jest wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety w związku z menopauzą. Piersi starzeją się i następuje stopniowy zanik tkanki gruczołowej, czego efektem jest ból piersi. Co może pomóc w tej dolegliwości? Picie naparów ziołowych i stosowanie okładów oraz masaży.

Źle dobrany stanik

Nasze piersi mogą czuć się niekomfortowo także przez źle dobrany stanik. Bolą zazwyczaj w sytuacji, gdy biustonosz jest zbyt mały i za ciasny. Jeśli samodzielnie nie potrafimy dobrać stanika, skorzystajmy z porad braffiterek, których w internecie nie brakuje.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy