Czeremcha pospolita i jej drogocenne właściwości
Kończy się wrzesień. To znak, że już niedługo będzie można zrywać z drzew jeden z najbardziej jesiennych owoców, czyli czeremchę pospolitą. W małych czarnych kuleczkach o delikatnie kwaśnym smaku kryje się bogactwo cennych właściwości. Czeremcha pospolita świetnie wpływa na trawienie, a także hamuje rozwój wielu chorób. Dlaczego jeszcze warto zerwać jej owoce i przygotować z nich zapasy na kilka kolejnych miesięcy? Podpowiadamy.
Czeremcha zwyczajna to drzewo, które dorasta do 15 metrów wysokości. Co ciekawe, występuje również w postaci krzewu, który osiąga do czterech metrów wysokości. Czeremchę charakteryzuje gęsta szeroka korona oraz zwisające gałęzie. Drzewo to bardzo często nie posiada jednego głównego pnia. Liście czeremchy mają jajowaty kształt i ząbkowane brzegi. Z wierzchu liście są matowe i ciemnozielone, natomiast na ich spodzie jest błękitny odcień. Czeremcha ma również białe kwiaty, które kwitną wiosną. Ciekawostką jest fakt, że wydzielają one bardzo intensywny, wręcz odurzający, zapach. Ponadto, czeremchę porastają także owoce - drobne kuleczki z pestką w środku, które mają słodko-cierpki smak. Gdy są dojrzałe, ich barwa jest mocno ciemna. Czeremcha pospolita rośnie zazwyczaj w wilgotnych glebach. Spotkamy ją w lasach mieszanych, nad brzegami zbiorników wodnych. W Polsce oprócz czeremchy zwyczajnej można spotkać również czeremchę amerykańską. Czeremcha zwyczajna rośnie w całej Europie, a także w Azji Mniejszej i zachodniej Syberii.
Przyjrzyjmy się zatem właściwościom owoców czeremchy pospolitej, a mają ich naprawdę sporo.
Zacznijmy od wartości odżywczej owoców czeremchy. Znajdziemy w nich przede wszystkim sporo witaminy C, ale także soli mineralnych, rutyny, pektyn, antocyjanów, olejków eterycznych, garbników, a także kwasów organicznych. Wszystkie te substancje mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie tylko wspomagają leczenie wielu dolegliwości, ale chronią również organizm przed rozwojem chorób. Ponadto, wykazują właściwości przeciwzapalne i poprawiają trawienie, ale nie zdradzajmy wszystkiego…
Wzmacnia zdrowie i hamuje rozwój wielu chorób
Dzięki obecności substancji antyoksydacyjnych czeremcha wykazuje właściwości obniżające ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Ponadto, hamuje procesy starzenia się, dzięki czemu na dłużej zachowujemy młodość.
Poprawiają trawienie
Owoce czeremchy mają świetny wpływ na trawienie. Usprawniają procesy metaboliczne, a także pomagają łagodzić dolegliwości trawienne. Owoce czeremchy wykazują właściwości przeciwbiegunkowe.
Łagodzą kaszel
Owoce czeremchy warto wykorzystać przy różnego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Pomogą złagodzić kaszel i zwalczyć stan zapalny.
Pozytywnie wpływają na układ nerwowy
Okazuje się, że owoce czeremchy pozytywnie wpływają również na układ nerwowy. Konkretnie zmniejszają poziom stresu. Jeśli w naszym życiu jest go zbyt dużo lub miewamy problem z zaśnięciem, koniecznie sięgnijmy po czeremchę.
Mimo rozlicznych zalet czeremcha nie jest pozbawiona wad. Warto wiedzieć, że pestki owoców czeremchy mogą być w niewielkim stopniu niebezpieczne dla organizmu. W procesie trawienia ulegają one przekształceniu w toksyczny cyjanowodór. Dlatego warto unikać ich nadmiernego spożywania.
Jak stosować czeremchę?
Niestety, owoce czeremchy szybko się psują, dlatego jeśli chcemy korzystać z ich dobrodziejstw przez cały rok, warto przygotować z nich nektar, a także inne przetwory. Owoce czeremchy można również zasuszyć. Naprawdę warto sięgnąć po ten oryginalny jesienny owoc!
Napar z suszonych owoców czeremchy
Zachęcamy do regularnego spożywania naparu z czeremchy, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wystarczy zalać suszone owoce czeremchy wrzątkiem, a następnie przykryć na kilka minut. Owoce czeremchy dojrzewają na przełomie września i października.