Częste problemy z chrząstką stawową w kolanie
Chrząstki to twarde, elastyczne tkanki okrywające zakończenia kości. W dotyku przypominają gąbkę. Znajdziemy je niemal w każdym miejscu układu szkieletowego, gdyż chroni stawy i pozwala na łatwe przesuwanie się kości względem siebie. Dzięki chrząstce zginamy ręce i nogi bezboleśnie. Zużycie chrząstki zwiększa tarcie pomiędzy kośćmi, co może być przyczyną ogromnego bólu. Może ono również powodować zmiany kształtu stawu, co niekiedy umożliwia normalne funkcjonowanie. Oto niektóre z problemów, jakie mogą się pojawić w wyniku uszkodzenia chrząstki stawowej:
Choroba zwyrodnieniowa stawów i pourazowe zapalenie stawów mogą zniszczyć chrząstkę. Chrząstka stawowa w kolanie stopniowo zużywa się podczas normalnego funkcjonowania człowieka. Czynnikami ryzyka mogą być podeszły wiek, wcześniejsze urazy kolan oraz nadwaga.
Uszkodzenia łąkotek
Łąkotka to chrząstka, która spełnia rolę "poduszki" dla naszych kolan. Urazy i zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować jej ścieranie się. W takim wypadku czujemy podrażnienie i ból oraz pojawia się opuchlizna na zewnątrz kolana lub wewnątrz, w zależności od tego, która łąkotka została uszkodzona.
To choroba chrząstki stawowej, która może być spowodowana nadużywaniem kolan lub przemieszczeniem się rzepki względem kości. Osoby uprawiające sporty, w których kolana podlegają dużym przeciążeniom, takie jak jazda na rowerze, biegi, piłka nożna i podnoszenie ciężarów, są bardziej podatne na tę chorobę. Zwykle doświadczają one bólu podczas częstego zginania lub dłuższego zięcia kolan. Towarzyszy temu opuchlizna i uczucie tarcia.
Terapia tradycyjna
Terapia ta przynosi dobre efekty u niektórych osób. Polega ona na wykonywaniu przez pacjenta specjalnych ćwiczeń, stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz zastrzyków zawierających sterydy. Potrzebna może się również okazać fizjoterapia. Jeżeli uszkodzenie nie jest duże, taki rodzaj leczenia jest zwykle wystarczający.
Operacja
Osoby, których organizm nie odpowiada na leczenie tradycyjne, mogą wymagać leczenia operacyjnego. Lekarz decyduje o rodzaju operacji, biorąc pod uwagę wiek, poziom aktywności oraz czas trwania i nasilenie uszkodzeń.
Kontrola wagi
Utrata nawet 10% wagi jest dużym osiągnięciem, jeśli dana osoba ma nadwagę. Niedowaga również nie jest wskazana, gdyż stawy i chrząstki mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości składników odżywczych i zdrowych tłuszczy, które potrzebne są do ich odpowiedniego funkcjonowania.
Dieta korzystna dla naszych stawów i chrząstek zawiera produkty bogate w witaminy C, D, E oraz kwasy tłuszczowe omega – 3.
Napinanie i rozciąganie
Opuchliznę wokół kolana można zmniejszyć dzięki prostemu ćwiczeniu. Usiądź na krześle tak, by stopy dotykały podłoża. Zegnij kolana tak bardzo, jak dasz radę, a następnie wyprostuj maksymalnie nogi. Wykonaj 3 serie po 10 – 20 powtórzeń. Jeśli czujesz duży ból, powinnaś wykonywać delikatniejsze ruchy. Z czasem nabędziesz elastyczności.