Reklama

Czosnek niedźwiedzi: Antidotum na wiele problemów

Czosnek niedźwiedzi to jedna z najstarszych roślin na świecie. Z jego rozlicznych prozdrowotnych właściwości korzystali już nasi przodkowie kilkaset lat temu. Dzisiaj czosnek niedźwiedzi to coraz częstszy dodatek do potraw. Jego intensywny aromat sprawia, że danie staje się wyraziste w smaku, a jednocześnie wykwintne. Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść czosnek niedźwiedzi regularnie. Podpowiadamy te najważniejsze.

Czym jest czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, znany również pod nazwą czosnek dziki, to zioło rosnące wczesną wiosną w wilgotnych lasach Europy i niektórych częściach Azji. Jego prozdrowotne właściwości znane są od setek lat. Nasi praprzodkowie stosowali tę roślinę w kuchni oraz w medycynie naturalnej. Do dzisiaj świat korzysta z dobrodziejstw czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi należy do rodziny roślin amarylkowatych. W Polsce spotkamy go zazwyczaj w Sudetach, Karpatach oraz na Pogórzu.

Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi?

Rozpoznanie czosnku niedźwiedziego w lesie może przysporzyć trochę trudności, ponieważ często mylimy go z konwalią. Ten rodzaj czosnku ma niemal identyczne liście! Taka pomyłka może skończyć się tragicznie, ponieważ konwalia jest rośliną trującą. Charakterystyczną cechą czosnku jest jego intensywny zapach, nieco podobny do czosnku pospolitego. Dlatego, jeżeli szukamy czosnku niedźwiedziego, zaraz po zerwaniu liści powinniśmy je powąchać.

Reklama

Wartość odżywcza czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi ma podobny skład do czosnku pospolitego. Znajdziemy w nim spore ilości witamin A, B, C, a także minerały: żelazo i selen. A czym przewyższa tradycyjny czosnek? Przede wszystkim sporą zawartością związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy i wykazują właściwości bakteriobójcze.

Jak czosnek niedźwiedzi wpływa na nasze zdrowie?

Oczyszcza organizm

Czosnek niedźwiedzi jest doskonałym środkiem oczyszczającym organizm. Usuwa toksyny i zbędne produkty przemiany materii. Świetnie sprawdzi się w dietach odchudzających.

Złagodzi dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Systematycznie spożywany czosnek niedźwiedzi pomoże również rozwiązać problemy trawienne. Złagodzi zgagę, wzdęcia, bóle brzucha i niestrawność. Czosnek niedźwiedzi doskonale sprawdzi się podczas biegunek. Roślina ta usprawnia procesy trawienne, zapobiegając nawrotom nieprzyjemnych dolegliwości.

Zwalcza bakterie i wirusy

Specjaliści twierdzą, że czosnek niedźwiedzi wykazuje działanie podobne do antybiotyku. Skutecznie zwalcza bakterie, wirusy oraz pasożyty. Dba o florę bakteryjną jelit i oraz błonę śluzową żołądka.

Pomoże w leczeniu schorzeń reumatycznych

Dzięki wysokiej zawartości związków siarki czosnek niedźwiedzi wpływa również pozytywnie na kości oraz stawy. Siarka zapewnia prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, usprawnia ich regenerację oraz sprawne funkcjonowanie Badania dowodzą, że regularne stosowanie czosnku niedźwiedziego łagodzi dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi, a także wzmacnia stawy oraz kości. To kolejny ważny argument, dla którego warto dodawać czosnek niedźwiedzi do potraw.

Ma pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Siarka to również podstawowy składnik białka, zwanego keratyną, które jest przecież kluczowym budulcem naszej skóry, włosów oraz paznokci. Czosnek niedźwiedzi wykazuje zatem jeszcze jedną ważną właściwość - dba o naszą urodę. Idealnie sprawdzi się jako suplement diety wzmacniający włosy, skórę i paznokcie.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi jest rośliną chronioną, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin. W praktyce oznacza to, że rośliny tej nie można zrywać w lesie. Rozporządzenie nie zakazuje jednak uprawy czosnku niedźwiedziego, dlatego śmiało możemy robić to w naszych domach i ogrodach. Podpowiadamy, o czym pamiętać, jeśli zdecydujemy się na taki krok.

Uprawa czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi to roślina, która nie stwarza większych problemów w uprawie, pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki do wzrostu. Czosnek niedźwiedzi najlepiej rośnie w ziemi żyznej, próchniczej oraz bogatej w składniki odżywcze. Uwielbia wilgoć, zatem nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu rośliny. Czosnek niedźwiedzi nie jest drogą rośliną. Za paczuszkę nasion zapłacimy około trzech złotych.

Jak stosować czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi najlepiej spożywać w surowej lub suszonej postaci. W takiej formie ma on najwięcej składników odżywczych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy