Reklama

Cztery zaskakujące objawy problemów ze stopami

Codziennie robimy średnio ok. 6 tysięcy kroków. Jeśli w obrębie stóp występują jakieś nieprawidłowości, to te kilka tysięcy razy stawiamy nogi źle. Ma to wpływ na całą postawę, a skutkiem mogą być dolegliwości w różnych miejscach ciała.

Lubimy nosić buty na wysokich obcasach, niestety, naraża nas to na wykoślawienie paluchów (tzw. halluksy). Sprzyjają im też wąskie "noski" i za mały rozmiar obuwia. Z kolei całkiem płaskie buty powodują, że stopa się obniża i ustawia niewłaściwie. Tym łatwiej o to, gdy mamy skłonności genetyczne lub nadwagę. Do tego często jeszcze z dzieciństwa mamy wadę stóp (np. płaskostopie). Ze zmian tych nie zawsze zdajemy sobie sprawę, często o nich zapominamy. A mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie!

Pobolewanie kolan mimo ich nieprzeciążania

Reklama

Jeśli kolejny raz dają o sobie znać, mimo że nie robiłaś niczego, co mogłoby je sforsować (np. nie klęczałaś ani nie kucałaś długo), przyczyną jest najprawdopodobniej paluch koślawy albo przechylenie stopy do wewnątrz (tzw. pronacja). Takie zmiany w stopach zaburzają pracę stawów kolanowych. Zrób prosty test: postaw gołe stopy na podłodze; przyjrzyj się paluchom; jeśli któryś nie układa się prosto, tylko na skos w stronę pozostałych palców lub jest pogrubiony u nasady, może to świadczyć o halluksie; teraz idź do przedpokoju i sięgnij po buty, w których na co dzień chodzisz; obejrzyj ich tył; jeśli obcasy są bardziej starte od środka, ostrzega to o wadzie pronacji.

Dolegliwości odczuwane w pachwinie i na zewnątrz bioder

Ich przyczyną bywa płaskostopie. Zmienia ono ustawienie miednicy. Zrób prosty test: weź 2 duże kartki papieru i farby; pomaluj spód jednej ze stóp którymś kolorem, a potem stań, stawiając pomalowaną stopę na kartce; obejrzyj odciśnięty ślad; jeśli wewnętrzna krawędź nie jest wklęsła, sygnalizuje to płaskostopie podłużne; ciemniejsze plamy w przedniej części stopy - płaskostopie poprzeczne; to samo powtórz z drugą stopą.

Nawracające bóle głowy

Nie masz skłonności do migreny, nie jesteś też meteopatką, nie żyjesz w stresie, a mimo to często boli cię głowa? Winowajcą może być płaskostopie - zmieniając ustawienie miednicy, pogłębia wygięcie kręgosłupa, co skutkuje napięciem mięśni tzw. podpotylicznych. Zrób prosty test: wczuj się w swoje dolegliwości; jeśli zaczynają się z tyłu głowy, przyczyna może leżeć w stopach.

Ból szczęki

Tak jak ból głowy, bywa skutkiem płaskostopia i napięcia tych partii mięśni, które są powiązane ze stawem skroniowo-żuchwowym. Zrób prosty test: poproś kogoś z domowników o rozmasowanie karku; jeśli ból będzie słabszy, zatroszcz się o stopy według poniższych wskazówek.

Jeśli wyniki testów są pozytywne...

... i wskazują na schorzenie stóp, zgłoś się do lekarza ortopedy (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego). Ten lekarz może zalecić ci noszenie specjalnych, zmieniających ustawienie stopy wkładek, a także skierować cię do poradni rehabilitacyjnej na zabiegi fizjoterapii.


Naj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy