Reklama

Czy damska depresja różni się od męskiej? Odpowiedź jest w mózgu

Na depresję choruje około 350 mln ludzi na całym świecie. Objawy tej choroby obejmują cały wachlarz różnych symptomów, które - jak się okazuje - mogą różnić się również pomiędzy płciami. Czym różni się przebieg depresji u kobiet i mężczyzn? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy Uniwersytetu Lavala w Kanadzie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Jest również najczęstszą chorobą psychiczną. Co więcej, szacuje się, że ok. 30-50 proc. ludzi przynajmniej raz w życiu cierpiało na zaburzenia depresyjne.

O depresji w przestrzeni publicznej mówi się coraz więcej i coraz odważniej. Nie jest ona powodem do wstydu, a coraz więcej znanych osób przyznaje się do tego, że cierpi na zaburzenia depresyjne. Objawy tej choroby mogą objawiać się jednak bardzo różnie, także w zależności od płci. Czym różni się depresja męska od żeńskiej?

Reklama

Różnice w depresji pomiędzy płciami

Jak wskazała  główna autorka badania przeprowadzonego przez naukowców Uniwersytetu Lavala w Kanadzie, Caroline Ménard z Brain Research Centre, u kobiet depresja zdarza się jest dwukrotnie częściej, daje inne objawy, a reakcja na leki przeciwdepresyjne nie jest taka sama, jak u mężczyzn. 

Już wcześniejsze badania zespołu potwierdziły różnice płciowe w kontekście depresji. Naukowcy prowadzący badania na myszach zaobserwowali, że przedłużający się stres społeczny osłabił barierę krew-mózg, oddzielającą mózg od krążenia krwi obwodowej u samców myszy. Zmiany te były spowodowane utratą jednego z białek zlokalizowanych bezpośrednio pod warstwą rogową białka połączenia ścisłego, które tworzą swojego rodzaju "drugorzędową" strukturalną barierę naskórkową. Skutkiem tego były zmiany w jądrze półleżącym, czyli części układu nagrody, który jest głównym systemem motywującym zachowanie, związanym z kontrolą emocji. Takie same zmiany naukowcy zaobserwowali w mózgach mężczyzn cierpiących na depresję, gdy zbadali ich mózgi tuż po śmierci.

To samo badanie wykonane na samicach myszy wykazało podobne zmiany, jednak nie w obrębie jądra półleżącego, a w obrębie kory przedczołowej. Jest ona odpowiedzialna za planowanie ruchów i działań, rozważanie ich konsekwencji, a także wpływa hamująco na spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne.

Odkrycia te rzucają nowe światło na to, że przewlekły stres zmienia barierę mózgową w różny sposób w zależności od płci, a co za tym idzie, przebieg depresji może się różnić ze względu na płeć.

Wiele badań wskazuje również na to, że depresja występuje dwukrotnie częściej w populacji kobiet. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć fakt, że mężczyźni rzadziej sięgają po pomoc specjalistów, a co za tym idzie, stopień zdiagnozowania depresji u mężczyzn jest niższy. Z tego powodu przebieg depresji również może się różnić u mężczyzn i kobiet. Nieleczona depresja może bowiem prowadzić m.in. do samobójstw, zawałów, cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia.

Zobacz także:

Fakty i mity na temat depresji

Skąd się bierze depresja

Dlaczego depresja nie wybiera

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: depresja | depresja objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy