Czy krwawienie z nosa powinno niepokoić?
Krwotok z nosa jest częstą przypadłością wśród dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Wtedy wystarczą łatwe metody jego zatamowania, aby pozbyć się tej przypadłości. Krwawienie z nosa ma różne przyczyny: najczęściej jest wynikiem przemęczenia, nadmiernego wysiłku, nieprawidłowego odżywiania albo wynikiem zmiany ciśnienia (np. w podróży). Jeśli krwotoki są incydentalne, to nie powinno się mieć powodu do niepokoju. Niestety, kiedy pojawiają się często i regularnie to znak, że organizm działa nieprawidłowo i może świadczyć o poważnych schorzeniach. Co może sygnalizować krwotok z nosa? Jak sobie z nim radzić?
Krwawienie z nosa następuje na skutek uszkodzonych naczyń krwionośnych znajdujących się w przegrodzie nosowej. W przeważającej części przypadków, wyciek krwi następuje z przednio-dolnej części nosa, ponieważ ten rejon jest bardzo silnie unaczyniony. Nie jest on niebezpieczny, ponieważ łatwo go opanować i zapobiec dużej utracie krwi. Niekiedy źródło krwawienia następuje z tylnej części nosa – jest ono poważniejsze i wtedy jest wymagana interwencja lekarza. Krwawienie z nosa może też być rzekome tzn. źródło znajduje się w innej części organizmu, jednak krew finalnie wypływa przez nos: takim przypadkom towarzyszy często krwioplucie, a jego przyczyną są nieprawidłowości w działaniu układu oddechowego.
Najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa
Krew z nosa może wypływać w przypadku przesuszenia błony śluzowej znajdującej się w jego wnętrzu. Dochodzi do tego przede wszystkim w przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej (np. katar), a także w przypadku przebywania w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach. W takim wypadku wystarczy kichnięcie albo kaszel, aby przerwać szczelność naczyń krwionośnych w nosie. Przypadłością, zwłaszcza wśród najmłodszych, jest krwawienie w wyniku obecności ciała obcego w przegrodzie nosowej. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u chirurga, który je skutecznie usunie.
Krwawienie z nosa może również następować w wyniku podwyższonego ciśnienia tętniczego, np. wysiłku. Oczywiście częściej pojawia się również u osób, które cierpią z powodu nadciśnienia tętniczego. Czasami niektóre schorzenia, nie związane z układem krążenia, podnoszą je i tym samym mogą być pierwszym symptomem ich wystąpienia (np. choroby nerek albo cukrzyca). Krwawienie z nosa może pojawiać się u kobiet w ciąży, a także miesiączkujących.
Niedobory witamin
Krwawienie z nosa powstaje również wtedy, kiedy naczynia krwionośne są osłabione. Może to być wyniki nieodpowiedniej diety oraz niedostarczaniu do organizmu cennych substancji odżywczych. Częściej krwawienie z nosa występuje u osób, które cierpią z powodu niedoboru witaminy C, gdyż jej brak ma wpływ na kondycję naczyń krwionośnych. Niebezpieczne jest również niedostarczanie wraz z pokarmem witaminy K, gdyż wtedy zaburzone jest krzepnięcie krwi. Niekiedy przypadłość może być wynikiem przyjmowania leków rozrzedzających krew, takich posiadających w składzie kwas acetylosalicylowy.
Szczególnie niebezpieczne są krwawienia z nosa, które trwają dłużej niż 20 minut i trudno jest je zatamować. Wtedy niezbędna jest pomoc lekarska: polega ona na podaniu odpowiednich leków oraz założenia opatrunków (np. tamponady, cewnikowania), a w niektórych wypadkach na interwencji chirurgicznej. Wtedy przeważnie zlecone zostają badania, które wykluczają bądź potwierdzają przyczynę krwawienia. Mogą nią być zaburzenia hormonalne, niewydolność wątroby czy nerek, hemofilia lub małopłytkowość, choroby zakaźne, a także choroby nowotworowe (np. białaczka).
Pierwsza pomoc przy krwotokach
Niezależnie od przyczyny, należy zapewnić osobie krwawiącej pierwszej pomocy. Przede wszystkim nie wolno wkładać do przegrody nosowej żadnych opatrunków (chusteczek, tamponów, bandaży), gdyż mogą one jeszcze bardziej podrażnić błonę śluzową nosa. Najlepiej, aby poszkodowana osoba ułożyła się w pozycji siedzącej i pochyliła głowę do przodu, aby krew mogła swobodnie ściekać. Nie poleca się przechylania jej do tyłu, gdyż to może powodować zachłyśnięcie. Można również przyłożyć zimny kompres do karku oraz do nosa, a także delikatne ściśnięcie skrzydełek nosa.