Reklama

Czy poranny ból głowy może oznaczać guza mózgu?

Poranny ból głowy dotyka wielu z nas. Najczęściej objawia się uciskiem, pulsacją lub też charakterystycznym ukłuciem. Niezależnie od formy bólu jest on uciążliwy i może powodować niepokój, przez co już od rana masz obniżony nastrój co skutkuje negatywnie na perspektywie całego dnia. Niestety bóle głowy mogą w wielu przypadkach być objawem guza mózgu, lecz wpływ na bóle głowy mogą mieć też inne czynniki.

Jedną z możliwych przyczyn jest bezdech senny- co powoduje niedotlenienie mózgu. Bezdechy mogą trwać od kilku sekund do nawet kilku minut i może występować do 30 razy na godzinę. Istnieją trzy rodzaje bezdechu sennego: obturacyjny, centralny i złożony. Obturacyjny występuje najczęściej w czasie "odpoczywania" mięśni gardła. Centralny bezdech senny jest wynikiem niewłaściwej sygnalizacji z mózgu do mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, a bezdech złożony jest połączeniem powyższych dwóch. Oprócz bezdechu bóle głowy może powodować także chrapanie, nagłe przebudzenia, suchość w ustach, bóle gardła, bezsenność, nadmierne zmęczenie, drażliwość oraz odwodnienie.

Reklama

Jak odróżnić guza mózgu od bólu głowy?

Guza mózgu charakteryzują takie objawy jak: drętwienie lub osłabienie kończyn, zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, trudności w mowie, przewlekłe bóle głowy, bóle głowy nasilające się w ciągu kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy. W celu upewnienia się należy skonsultować się z onkologiem, który zleci odpowiednie badania i odnajdzie właściwą przyczynę bólów. Warto to zrobić, ponieważ nawet jeśli z tym bólem da się normalnie funkcjonować to znacząco obniża jakość życia i Twoje zadowolenie.

Jak walczyć z bólem głowy? Od czego zacząć?

Na początek powinieneś zmienić tryb życia to znaczy: lepiej się odżywiać, pić więcej wody, dostarczać organizmowi witamin, minerałów, a także witaminy D- po prostu przebywając na słońcu. Kolejną rzeczą jest zwiększenie aktywności fizycznej poprzez codzienne, nawet krótkie 15- minutowe ćwiczenia. Rzuć używki typu tytoń, ogranicz spożycie alkoholu ponieważ wyniszcza organizm oraz komórki mózgowe. Dobrze się wysypiaj oraz spróbuj bardziej zorganizować swoje życie- przede wszystkim musisz zacząć chodzić spać mniej więcej o jednej godzinie każdego dnia. Twój organizm będzie ci wdzięczny za regularność.

Inne przyczyny bólu głowy?

Przyczyn może być naprawdę wiele. Oprócz powyższych przyczyn może to być również związane ze sprawami związanymi z niewłaściwym ciśnieniem krwi, przewlekłymi napięciami, migreną, stresem, depresją lub też może to być skutek dużej grupy lekarstw, które być może musisz przyjmować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy