Reklama

Czy rozmaryn poprawia pamięć?

Rozmaryn, zioło znane ludziom przez tysiące lat. W starożytnym Rzymie rozmaryn uważany był za symbol kochanków i nader często wykorzystywany był ceremoniach ślubnych. W średniowieczu, rozmaryn był symbolem wierności, ale także wierzono, że chroni on przed zarazą. Najnowsze odkrycia naukowców mówią, że rozmaryn poprawia pamięć o 75%! Dowiedz się więcej o odkryciu naukowców, czytając nasz artykuł.

We współczesnej medycynie, to zioło stosowane jest jak łagodny środek przeciwbólowy w stanach bólu głowy czy migreny. Rozmaryn również pomaga pozbyć się problemów trawiennych, łagodzi stres i napięcie. Poprawia przepływ krwi w mózgu oraz pozytywnie wpływa na wzrok.

Ostatnio odkryto, że rozmaryn ma pozytywny wpływ na ludzką pamięć. Psychologowie z Uniwersytetu Northumbria przeprowadzili eksperyment. Okazało się, że olejek rozmarynowy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a w szczególności na pamięć. Uczestnikami eksperymentu było 66 osób, z których połowa została umieszczona w sali pachnącej rozmarynem. Reszta uczestników znalazła się w zwykłej sali. Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o przeprowadzenie testów mających na celu badanie pamięci. Eksperyment wykazał, że grupa która wdychała olejek, poradziła sobie o 60-75% lepiej od drugiej grupy.

Reklama

Naukowcy wyjaśniają, że rozmaryn zawiera związek 1,8-cyneol. Działa on na reakcje chemiczne opartych na przetwarzaniu pamięci. W grupie, która wdychała zapach rozmarynu związek 1.8-cyneol został znaleziony we krwi. Odkrycie to z pewnością pomoże studentom i uczniom w nauce. Przydatne również będzie w pracy, gdy trzeba przygotować ważny raport.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozmaryn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama