Reklama

Czy stewia może zastąpić cukier?

Stewia jest uniwersalnym środkiem słodzącym, który może być stosowany przez wiele osób. Zaleca się korzystanie z niej zamiast cukru, ponieważ nie jest kaloryczna i nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Ponadto wywiera pozytywny wpływ na poprawę samopoczucia.

Stewia jest rośliną o bardzo słodkich liściach, pochodzącą z Ameryki Południowej. Słodkość glikozydów stewiolowych, które odpowiadają za ten smak, jest nawet 300-400 razy większa od sacharozy, co sprawia, że roślina ta jest 30 razy słodsza niż cukier. Jednak, co jest ważne, nie dostarcza kalorii, albowiem nie jest trawiona w naszym organizmie.

- Stewia jest bardzo wszechstronnym środkiem słodzącym, ponieważ może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Nie ma przeciwskazań, żeby mogły ją stosować kobiety w ciąży czy karmiące. Co więcej stewia może być używana przez diabetyków, mówi Elżbieta Duda-Gmurczyk, dietetyk z poradni dietetycznej SetPoint.
Roślina jest bardzo tolerancyjna dla wysokiej temperatury. Można zatem słodzić nią zimną wodę oraz ciepłą herbatę i kawę, czy użyć jej do gotowania i pieczenia. Nadaje się także do sałatek i deserów.

Reklama

Stewia jest od wieków wykorzystywana w Ameryce Południowej jako słodzik, jak również uznawana za lekarstwo na wiele różnych schorzeń i chorób. Dlatego tym bardziej warto się bliżej zapoznać z jej możliwościami.

- Jest bardzo wskazana np. dla diabetyków. Mogą oni słodzić dania i napoje stewią, zastępując cukier, który jest w tych przypadkach niewskazany, ponieważ stewia nie podnosi cukru i glukozy we krwi, dodaje Elżbieta Duda-Gmurczyk.

Zważywszy, że roślina jest znacznie słodsza od cukru, jedna filiżanka cukru może być zastąpiona zaledwie 4 czy 6 kropelkami ekstraktu stewiowego w postaci płynu lub jedną łyżeczką słodzika stewii w proszku. Dlatego wybierając słodzik stewiowy, należy zwrócić uwagę zarówno na jego słodkość, jak i porcje, aby nie przesadzić z jego dawkowaniem.

- Szukajmy takich słodzików stewiowych, które będą miały najwięcej rebaudiozydu A w swoim składzie. Jest on najsłodszy i najmniej wprowadzający pewnego rodzaju goryczkę. Z tego względu sugerowałabym czysty ekstrakt ze stewii, ponieważ posiada on najwięcej tego glikozydu stewiolowego, radzi Elżbieta Duda-Gmurczyk.
Stewia jest dostępna na rynku w postaci świeżych oraz suszonych liści, czystego ekstraktu lub słodzika w płynie, a także kryształków lub proszku. Różnią się one formą, słodkością, szybkością rozpuszczania i smakiem.


MondayNews
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy