Reklama

Czy światło ma wpływ na aktywność fizyczną?

Specjaliści już dawno udowodnili, że światło ma istotny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem badaczy, ma ono również wpływ na naszą aktywność fizyczną. Co więcej, światło może poprawiać efektywność ćwiczeń.

Udowodniono już, że światło ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, wydajność w pracy. Dowiedziono, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne tj. smartfony czy tablety zmniejsza senność i może być przyczyną bezsenności. Wykazano, że promienie słoneczne poprawiają samopoczucie, a osoby, które pracują przy świetle dziennym są bardziej efektywne. Jednak najnowsze badania wskazują, że rodzaj światła może mieć również wpływ na naszą aktywność fizyczną.

- Wiemy, że światło jest bardzo silnym sygnałem dla mózgu. Jest to oczywisty fakt, wynikający z naszego cyklu dobowego, który określa dzień i noc - zauważa dr Phyllis Zee z Center for Sleep & Circadian Biology na Northwestern University.

Reklama

Choć specjaliści podkreślają, że pora w ciągu dnia, kiedy decydujemy się na trening jest kwestią indywidualną i często uzależnioną od trybu życia, niezaprzeczalnym jest fakt, że światło może mieć ważny wpływ na efektywność treningu. Jak zauważa dr Zee, kiedy jesteśmy pobudzeni, siła mięśni jest większa, co przyczynia się do zwiększenia wydajności.

- Jasne światło dzienne - powoduje, że jesteśmy bardziej pobudzeni, mamy więcej energii i większą motywację. Wszystko to z pewnością może poprawić naszą wydajność. Wraz z upływem dnia, a także zmieniającym się światłem, nie jesteśmy już tak aktywni i pełni energii. Dlatego godziny popołudniowe to dobry moment, aby oddać się medytacji czy jodze - tłumaczy dr Zee.

- Naszą tezę potwierdzają również badania, które przeprowadziliśmy na pracownikach biurowych. Okazało się, że osoby pracujące w pomieszczeniach biurowych, gdzie były okna, a tym samym dostęp światła dziennego, cieszyły się lepszym zdrowiem i były bardziej aktywne fizycznie, niż osoby pracujące w pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego. Oczywiście światło nie spowoduje, że będziemy bardziej sprawni, niemniej jednak, ma ono wpływ na naszą aktywność - tłumaczy dr Phyllis Zee.



PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy