Reklama

​Czy ta narośl to czerniak? Oceni to prosty test

Początki czerniaka łatwo przeoczyć, myląc zmianę ze zwykłym pieprzykiem. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. Szczególnie, że wczesne wykrycie czerniaka to 90 proc. szans na całkowite wyleczenie.

Czym jest czerniak? To nowotwór skóry, który rozwija się na jej powierzchni. Jak czytamy w serwisie onkologicznym zwrotnikraka.pl - czerniak może rozwinąć się na niezmienionej wcześniej skórze, ale także w okolicach znamion. Zwykle "wybiera" odsłonięte części ciała.

Najlepszą profilaktyką czerniaka jest regularna i uważna obserwacja swojej skóry. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem-dermatologiem.

Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Z pomocą przychodzi tzw. kryterium ABCDE.

ABCDE - prosty test, który pomoże wykryć czerniaka

Reklama

Niebezpieczne są zmiany skórne, które mają następujące cechy:

A - asymetria, są nieregularne, wyraźniej przesuwające się w jedną stronę,

B - brzegi nierówne, nieregularne, ze zgrubieniami,

C - czerwony lub czarny kolor, niejednolity,

D - duży rozmiar, przekraczający 0,5 cm,

E - ewoluujący, czyli zmieniający się, narastający kształt.

Każdą zmianę, która spełnia wymienione kryteria trzeba koniecznie pokazać lekarzowi. On obejrzy powierzchnię naszej skóry przy pomocy powiększającego narzędzia, a ewentualne niebezpieczne narośla podda biopsji.

Czerniak wykryty w badaniu krwi?

Wygląda jednak na to, że już wkrótce biopsja przestanie być konieczna. Naukowcy z australijskiego Edith Cowan University opracowali badanie krwi, które pozwala wykryć ten rodzaj nowotworu już na bardzo wczesnym etapie. O swoim dokonaniu kilka dni temu poinformowali na łamach czasopisma naukowego Oncotarget.


Czerniak - co to właściwie jest?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Z jego powstawanie odpowiedzialne są melanocyty, czyli komórki wytwarzające pigment. To one, pod wpływem promieniowania słonecznego, zmieniają swoją strukturę i stają się chorobowe.

Czerniak bardzo agresywną formę, szybko się rozwija. Warto pamiętać, że korzystanie z solarium to jedna z głównych przyczyn rozwoju czerniaka. Jak podaje serwis zwrotnikraka.pl, używanie sztucznego opalania zwiększa ryzyko tej choroby nawet o 55 proc.  

Jak unikać czerniaka?

Ryzyka zachorowania na ten złośliwy nowotwór skóry nie można zupełnie wyeliminować. Można je za a to znacznie obniżyć, stosując kilka zasad. Przede wszystkim, nie eksponować odsłoniętej skóry na ostrym słońcu, szczególnie, między godziną 10 a 14. Bezwzględnie należy też używać kremów z filtrem UV, na słońcu nosić kapelusz i okulary słoneczne, również z filtrem. Jak wspomnieliśmy, warto też zrezygnować z solarium i na bieżąco oglądać stan swojej skóry na całym ciele.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy