Reklama

Reklama

​Czy ta narośl to czerniak? Oceni to prosty test

Początki czerniaka łatwo przeoczyć, myląc zmianę ze zwykłym pieprzykiem. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę. Szczególnie, że wczesne wykrycie czerniaka to 90 proc. szans na całkowite wyleczenie.

Czym jest czerniak? To nowotwór skóry, który rozwija się na jej powierzchni. Jak czytamy w serwisie onkologicznym zwrotnikraka.pl - czerniak może rozwinąć się na niezmienionej wcześniej skórze, ale także w okolicach znamion. Zwykle "wybiera" odsłonięte części ciała.

Reklama

Najlepszą profilaktyką czerniaka jest regularna i uważna obserwacja swojej skóry. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem-dermatologiem.

Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Z pomocą przychodzi tzw. kryterium ABCDE.

ABCDE - prosty test, który pomoże wykryć czerniaka

Niebezpieczne są zmiany skórne, które mają następujące cechy:

A - asymetria, są nieregularne, wyraźniej przesuwające się w jedną stronę,

B - brzegi nierówne, nieregularne, ze zgrubieniami,

C - czerwony lub czarny kolor, niejednolity,

D - duży rozmiar, przekraczający 0,5 cm,

E - ewoluujący, czyli zmieniający się, narastający kształt.

Każdą zmianę, która spełnia wymienione kryteria trzeba koniecznie pokazać lekarzowi. On obejrzy powierzchnię naszej skóry przy pomocy powiększającego narzędzia, a ewentualne niebezpieczne narośla podda biopsji.

Czerniak wykryty w badaniu krwi?

Wygląda jednak na to, że już wkrótce biopsja przestanie być konieczna. Naukowcy z australijskiego Edith Cowan University opracowali badanie krwi, które pozwala wykryć ten rodzaj nowotworu już na bardzo wczesnym etapie. O swoim dokonaniu kilka dni temu poinformowali na łamach czasopisma naukowego Oncotarget.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje