Reklama

Reklama

Czy twój malec ma alergię?

Lekarze szacują, że na różne postacie alergii cierpi w Polsce już blisko jedna trzecia dzieci. Jak sprawdzić, czy do tego grona należy również i twój brzdąc? Co zrobić, aby w razie potrzeby skutecznie walczyć z chorobą i zapobiec jej dalszemu rozwojowi? Oto niezawodne rady naszego eksperta.

Alergia to nieprawidłowa, zaostrzona reakcja organizmu na różne, nawet niegroźne substancje. - U alergików układ odpornościowy myli obojętne dla zdrowia pyłki roślin, sierść zwierząt czy też cząstki pokarmu z niebezpiecznymi mikroorganizmami. Traktuje je jak "wroga" i walczy z nimi, co odbija się niekorzystnie na kondycji całego organizmu - wyjaśnia dr Ewa Najberg, alergolog z wieloletnim doświadczeniem. W ostatnich latach liczba alergików zaczęła szybko rosnąć.

Reklama

- Jednym z powodów tej sytuacji jest zanieczyszczenie środowiska, ale także wychowywanie dzieci w zbyt sterylnych warunkach, co - wbrew obiegowym opiniom - wcale nie jest najzdrowsze dla malucha. Niezwykle istotną rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne - mówi nasz redakcyjny ekspert. Na szczęście, jeśli alergia zostanie w porę rozpoznana, można wiele zrobić, by zapobiec jej dalszemu rozwojowi.

Sprawdź zatem, czy twój maluszek też należy do grona małych alergików, a jeśli okaże się, że tak - zacznij działać! Poniżej znajdziesz szczegółowe wskazówki, jak leczyć i pielęgnować dziecko, które cierpi na jedną z chorób alergicznych.

Sygnały choroby

Wielu rodziców żyje w mylnym przekonaniu, że oznaką alergii jest wyłącznie wysypka lub chroniczny katar - mówi dr Ewa Najberg.

- Tymczasem choroba ta nie zawsze objawia się w taki sposób. Silne bóle brzuszka, obfite ulewanie pokarmu, częste infekcje, a nawet problemy ze snem też bywają jej symptomem - dodaje alergolog. Jak zatem zorientować się, czy dolegliwości obserwowane u malca są chwilowe, czy też świadczą o jednej z postaci alergii? Oto, co zdaniem ekspertów powinno wzbudzić twój niepokój.

U niemowlęcia

Uciążliwe kolki, różnego typu podrażnienia oraz krostki na skórze lub biegunki miewa większość noworodków i niemowląt. Czasami zdarza się jednak, że dolegliwości te - zwłaszcza nasilone lub nawracające - są pierwszym objawem alergii. Wyjaśniamy, kiedy typowe niemowlęce przypadłości nie stanowią powodu do niepokoju, a kiedy lepiej zgłosić się ze swoim maleństwem na konsultację do lekarza.

Męcząca kolka

Jej ataki zazwyczaj występują w godzinach popołudniowych i wieczorem. Niemowlę ma wówczas twardy i napięty brzuszek, często oddaje gazy, jest niespokojne i płaczliwe. Tego rodzaju dolegliwości miewa większość dzieci. Powstają one wskutek nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach i wynikają z niedojrzałości przewodu pokarmowego maleństwa. W zdecydowanej większości przypadków kolka mija samoistnie w 3 . miesiącu życia. Aby złagodzić jej atak, trzeba masować brzuszek niemowlęcia i robić mu ciepłe okłady. Można też nosić brzdąca leżącego na brzuszku na swoim przedramieniu. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy podać dziecku jeden ze środków przeciw wzdęciom, które są dostępne bez recepty, np. Bobotic, Esputicon.

● To może być alergia, jeśli...

...dolegliwości pojawiają się w różnych porach dnia i nocy, maluszek wymiotuje, ma biegunkę i wysypkę lub kolka utrzymuje się dłużej niż do 3. miesiąca. W takiej sytuacji skontaktuj się z lekarzem. Może się okazać, że smyk ma alergię pokarmową i musi przejść na specjalną dietę. Sucha skóra Przesuszony, łuszczący się w przegubach rączek i nóżek naskórek ma większość noworodków, a zwłaszcza tych, które urodziły się po planowanym terminie. Do nawilżania suchej skóry używaj 2-3 razy dziennie specjalnych maści i kremów, np. Oilatum, Balneum. Codziennie kąp smyka w letniej wodzie z dodatkiem natłuszczających emulsji, np. Oillan, Emolium. Nie zakładaj mu też ciasnych i szorstkich ubranek, które dodatkowo drażnią naskórek.

● To może być alergia, jeśli...

...zmiany na skórze nie mijają pomimo nawilżania, skóra się łuszczy, a dziecko nieustannie się drapie. Może być to objaw atopowego zapalenia skóry, które wymaga odpowiedniego leczenia i troskliwej pielęgnacji dziecka.Ulewanie pokarmu Bezwiedne wydostawanie się z buzi maluszka niewielkich ilości pokarmu jest objawem fizjologicznym do ok. 6. miesiąca życia. Wynika ono z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Zazwyczaj ulewają dzieci, które jedzą szybko i łapczywie. Aby zapobiec ulewaniu, po każdym posiłku potrzymaj smyka pionowo do czasu, aż mu się odbije. Rób też przerwy podczas karmienia i co kilka minut podnoś smyka do odbicia.

● To może być alergia, jeśli...

...dziecko zwraca duże ilości pokarmu (co wskazuje, że są to raczej wymioty) oraz nie przybiera na wadze. W takiej sytuacji maluch będzie musiał przejść na dietę eliminacyjną (czyli wykluczającą pewne pokarmy), którą ustali lekarz. Ciemieniucha To tłuste, szarożółte łuski (przypominające wyglądem strupy), które mogą pojawić się na główce między 2. a 8. tygodniem życia. Aby się ich pozbyć, codziennie na godzinę przed kąpielą przykładaj malcowi ciepły kompres z gazy nasączonej oliwką. Następnie umyj dziecku główkę i wyczesz łuski miękką szczoteczką.

● To może być alergia, jeśli...

...ciemieniucha uporczywie nawraca lub jest bardzo rozległa, a niemowlę ma także wysypkę. Wówczas można podejrzewać, że maleństwo cierpi na atopowe zapalenie skóry.Wysypka Krostki i inne podrażnienia na skórze miewają wszystkie dzieci. Zmiany mogą być efektem przegrzania (potówki), działania hormonów mamy (trądzik) lub odparzenia (rumień skóry). Aby pomóc dziecku doraźnie, przygotuj kąpiel z roztworem nadmanganianu potasu - odkazi i wysuszy zmiany na ciele brzdąca.

● To może być alergia, jeśli...

...wysypka zlokalizowana jest na twarzy i wygląda tak, jakby dziecko miało czerwone, polakierowane policzki. Wówczas niezwłocznie odwiedź ze smykiem alergologa, żeby ustalić, co działa na organizm malucha drażniąco. Luźne stolce U malca karmionego wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku takie kupki stanowią normę. Jeśli jednak starsze dziecko w ciągu kilkunastu godzin odda 3 lub więcej półpłynne stolce, to znak, że ma biegunkę. Choremu brzdącowi podaj marchwiankę lub sok z jagód, które działają zapierająco. Pracę przewodu pokarmowego poprawią także probiotyki.

● To może być alergia, jeśli...

...smyk ma bóle brzucha i oddaje rozluźnione stolce z domieszką krwi lub śluzu. Może to oznaczać, że maluch ma alergię pokarmową (najczęściej na białka mleka krowiego).

U starszaka

W miarę rozwoju alergii u dziecka można zaobserwować inne objawy choroby. To co było typowym symptomem uczulenia u niemowlęcia, u starszego malca może wcale nie występować. Za to u starszaka mogą pojawić się inne charakterystyczne objawy uczulenia - nie tylko na rozmaite pokarmy i substancje, ale również na alergeny wziewne (m.in. pyłki drzew, traw, kurz czy sierść zwierząt). Bóle brzuszka Dolegliwości żołądkowe bywają pierwszym zwiastunem różnych chorób dziecięcych, np. infekcji rotawirusowej czy anginy. Jeżeli jednak bóle brzuszka, wymioty oraz biegunki (rzadziej zaparcia) powtarzają się regularnie, mogą świadczyć o alergii pokarmowej u malca. Problemy trawienne mogą pojawiać się od razu po zjedzeniu uczulającego pokarmu lub po kilku godzinach (bardzo rzadko występują jeszcze później, czyli dopiero po kilku dniach).

● To może być alergia, jeśli...

...bóle brzuszka i inne dolegliwości trawienne pojawiają się u dziecka zawsze po zjedzeniu np. mleka krowiego, jaj kurzych, zbóż, soi, orzechów, czekolady, owoców drobnopestkowych (np. truskawek), ryb oraz cytrusów. Dodatkowo na skórze malca może pojawić się wówczas wysypka.

Wodnisty katar

Choć zwykle bywa pierwszą oznaką przeziębienia, to utrzymujący się długo także może być sygnałem, że smyk jest na coś uczulony. Może występować sezonowo, np. gdy dziecko ma alergię na pyłki traw czy drzew (tzw. katar sienny). Może także dokuczać maluchowi przez cały rok - jeśli smyk jest uczulony na pleśnie czy też roztocza kurzu domowego.

● To może być alergia, jeśli...

...katar pojawia się nagle, jest wodnisty i nie towarzyszy mu gorączka. Dziecko często miewa też wówczas zapalenie spojówek.

Kłopoty ze snem

Przyczyną problemów z zasypianiem, jak również nagłych przebudzeń w nocy mogą być zwykłe lęki nocne, które często towarzyszą maluchom w tym wieku. Ale kłopoty ze spokojnym snem miewają także dzieci, którym dokuczają bóle brzuszka, obrzęk śluzówki nosa i katar oraz świąd skóry.

● To może być alergia, jeśli...

...maluch mający problemy ze snem w nocy w ciągu dnia także często bywa niespokojny i rozdrażniony, bo np. trudno mu się oddycha albo swędzi go sucha, podrażniona skóra. Częste infekcje Mali uczuleniowcy chorują częściej niż inne dzieci, ponieważ ich błona śluzowa, która ma za zadanie chronić drogi oddechowe, jest obrzęknięta i podrażniona, dlatego gorzej broni dziecko przed atakiem wirusów i bakterii. Maluchy cierpiące na różne postaci alergii najczęściej zapadają na infekcje ucha środkowego, krtani oraz oskrzeli. Choroby trwają u nich dłużej niż u dzieci, które nie są podatne na uczulenia, a podanie antybiotyku często nie poprawia stanu zdrowia i nie przynosi spodziewanego efektu leczniczego.

● To może być alergia, jeśli...

....maluszek zapada na różne infekcje dróg oddechowych ponad sześć razy w roku. Zazwyczaj też zwykłe przeziębienie kończy się u niego tzw. obturacyjnym zapaleniem oskrzeli. Z dużym prawdopodobieństwem alergię można podejrzewać również w sytuacji, gdy dziecko często jest leczone z powodu nawracających problemów z uszami lub miewa infekcje zatok.

Badania i leczenie

Jeżeli chce się skutecznie leczyć alergię, trzeba najpierw ustalić, co właściwie uczula malucha. Niestety, nie jest to łatwe zadanie. Dlatego zanim wybierzesz się z dzieckiem do specjalisty, przez kilkanaście dni uważnie je obserwuj i zapisuj swoje spostrzeżenia. Mogą okazać się pomocną wskazówką!

Idź z malcem do alergologa

To właśnie do tego specjalisty (potrzebujesz skierowania od pediatry) powinnaś wybrać się z malcem, u którego podejrzewasz alergię. Najważniejszą częścią wizyty u alergologa będzie szczegółowy wywiad.

● Lekarz może cię zapytać o to, czy ciąża przebiegała prawidłowo i czy w waszej rodzinie (ze strony męża lub twojej) ktoś miał alergię. Potem spyta cię o problemy maluszka: czy dziecko ma wysypki skórne, jak wyglądają i w jakich sytuacjach się pojawiają. Czy zdarzały się kolki, bóle brzucha i biegunki. Czy smyk często miewa katar, pokasłuje albo ma napady kichania. Specjalista zapyta także, kiedy pojawiły się dolegliwości u dziecka: czy wiążą się z wprowadzaniem nowych pokarmów? A może mają związek z określoną porą roku albo kontaktem ze zwierzętami? Jeśli karmisz piersią, specjalista będzie chciał poznać twoje codzienne menu. Zapyta też,jakich kosmetyków używasz do pielęgnacji dziecka. Na koniec alergolog zbada dokładnie malca. Oceni wygląd jego skóry, obejrzy błonę śluzową nosa i jamy ustnej, osłucha klatkę piersiową i zbada brzuszek brzdąca. Później lekarz ustali menu dziecka i udzieli ci wskazówek, jak je pielęgnować oraz co zmienić w jego otoczeniu, by wyeliminować alergeny.

Dowiedz się więcej na temat: alergia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje