Reklama

Czy twoje problemy zdrowotne mogą być spowodowane grzybicą?

Pewnie słyszałeś o infekcjach grzybiczych, jednak czy wiedziałeś, że zbyt duża ilość grzybów w organizmie może powodować więcej dolegliwości niż tylko świąd? Candida albicans jest gatunkiem grzybów, które znajdują się w każdym organizmie. U zdrowej osoby grzyby te znajdują się w przewodzie pokarmowym, gdzie ich wzrost jest kontrolowany przez występujące tam dobre bakterie i kwasy żołądkowe. Kiedy jesteś zdrowy, to mikroflora utrzymywana jest w równowadze, przez co twój układ trawienny i jelita pracują prawidłowo. Jednak kiedy coś zaczyna się dziać, to Candida może zacząć się rozmnażać, powodując zaburzenie równowagi w organizmie i dolegliwości zdrowotne.

Co powoduje namnażanie się grzybów?

Namnażanie się grzybów najczęściej spowodowane jest przez zaburzenia równowagi układu trawiennego. Przyczyn jest kilka.

Zapalenie przewodu pokarmowego: stan zapalny powoduje, że Candida zaczyna się rozrastać, więc jeśli masz infekcję żołądka lub innego organu układu pokarmowego, to możesz być narażony na grzybicę.

Antybiotyki: jeśli zażywasz dużą ilość antybiotyków w krótkim czasie, to ilość dobrych bakterii w układzie pokarmowym może się zmniejszyć, dając możliwość rozwoju Candidy.

Reklama

Osłabiony układ odpornościowy: jeśli cierpisz na chorobę autoimmunologiczną lub przechodzisz chemioterapię, to twój organizm jest narażony na rozwój grzybicy.

Zmiana w diecie: jeśli w twojej diecie zachodzi nagła i radykalna zmiana, to może to doprowadzić do zmiany mikroflory w układzie pokarmowym. Mimo że zmiana ta jest tylko tymczasowa, to może być to wystarczająca ilość czasu, aby została zaburzona równowaga między grzybami a bakteriami.

Ważne jest, aby pamiętać, że problemem nie jest obecność grzybów w organizmie, ponieważ występują one u każdego, tak samo jak bakterie. Problem pojawia się wtedy, kiedy zostaje zaburzona równowaga, a grzyby zaczynają się rozmnażać i zaczynają dominować w mikroflorze.

Objawy grzybicy

Najbardziej oczywistym objawem rozrostu grzybów w organizmie jest infekcja grzybicza. Powstaje ona wtedy, kiedy grzyby zaczynają się budować i negatywnie wpływać na niektóre miejsca twojego ciała (szczególnie te ciepłe i najbardziej nawilżone) takie jak okolice intymne i pachy. Mogą wystąpić pleśniawki (infekcja grzybicza występująca na tylnej ścianie gardła), grzybica pochwy (infekcja grzybicza kobiecych okolic intymnych) oraz wysypka pieluszkowa (infekcja grzybicza na pośladkach dziecka)

Jednak miejscowe infekcje grzybicze nie są jedynym problemem zdrowotnym, który może być spowodowany przyrostem grzybów. Mogą wystąpić również inne objawy, które mogą wydawać się nie związane z grzybicą. Należą do nich:

problemy skórne takie jak egzema, trądzik czy łupież, zaparcia lub biegunka,

gazy lub wzdęcia, częste infekcje pęcherza moczowego, pękająca i łuszcząca się skóra wokół ust, brak energii i zmęczenie, grzybica paznokci stóp i rąk.

Jak leczyć grzybicę?

Objawy grzybicy mogą być leczone każdy z osobna. Na przykład do wyleczenia łupieżu możesz użyć miodu lub szamponu przeciwgrzybiczego, na zaparcia leki ułatwiające wypróżnianie, a na pleśniawki wokół ust hydrokortyzon. Jednak objawy nie ustąpią zupełnie do póki nie zostanie wyleczona przyczyna ich występowania, jaką jest zaburzona równowaga w przewodzie pokarmowym.

Grzyby żywią się cukrem, więc najszybszym sposobem na powstrzymanie ich rozrostu jest wykluczenie go z diety. I nie chodzi tu tylko o rezygnację ze słodyczy i napojów gazowanych. Wykluczyć powinno się także produkty, które sprawiają, że w naszej krwi wzrasta poziom cukru. Należą do nich: cukier rafinowany, słodziki takie jak miód czy syrop klonowy, pszenica i ryż, warzywa zawierające skrobie takie jak ziemniaki, słodkie ziemniaki czy kukurydza,

rośliny strączkowe takie jak fasola i soczewica, owoce z dużą zawartością cukru takie jak banany, winogrona, gruszki, daktyle, jabłka i wiśnie, słodzone napoje takie jak napoje gazowane i alkohol, nabiał.

Jest to dość rygorystyczna dieta, dlatego nie powinna być stosowana dłużej niż 1-2 tygodnie. Przed jej rozpoczęciem zaleca się również konsultację z lekarzem w celu potwierdzenia tego, że jesteś zdrowy i dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Powinieneś także przyjmować suplementy, aby zachować równowagę układu pokarmowego. Suplementy te to między innymi probiotyki (aby zwiększyć ilość dobrych bakterii), leki przeciwgrzybicze (aby zmniejszyć ilość grzybów) oraz suplementy zawierające błonnik (aby poprawić trawienie i przywrócić jego normalne funkcjonowanie). Twój lekarz pomoże ci w podjęciu odpowiedniego leczenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kandydoza | grzybica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama