Czym jest hydrolizat kolagenu i w jakim celu się go stosuje?

Hydrolizat kolagenu to inaczej żelatyna, która jest niskiej jakości źródłem białka i aminokwasów. Żelatyna wykorzystywana jest w wielu produktach spożywczych, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz fotografii. Producenci odżywek i suplementów diety, które są produkowane na bazie żelatyny przekonują nas, że po regularnym przyjmowaniu ich produktów znikną wszelakie problemy ze stawami. Czy kolagen jest bezpieczny i jakie niesie ze sobą korzyści, dowiesz się poniżej.

żelatyna
© Photogenica

Według badań, żelatyna wspiera porost włosów i pomaga odżywić paznokcie, aby były twarde i odporne na uszkodzenia. Oczywiście jest potrzebna w prawidłowym funkcjonowaniu stawów oraz w naturalny sposób wspomaga trawienie, dzięki sporej zawartości białka i aminokwasów, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niestety niektóre aminokwasy nie są obecne w mięsie, nie znajdziemy ich na przykład w filetach z piersi kurczaka, mielonej wołowinie czy steku. Dlatego warto uzupełniać niedobory tych aminokwasów spożywając żelatynę.

hydrolizat kolagenu
© Photogenica

Najlepszym źródłem żelatyny jest oczywiście domowy bulion gotowany na kości. Jednak nie zawsze jest możliwe, aby zjeść porcję pysznego i gorącego rosoły jak u mamy. Dla osób, które mają problem z tolerancją naturalnej żelatyny wymyślono hydrolizat kolagenu. Jest on unikalny w strukturze dzięki wysokiej zawartości glicyny, lizyny i proliny, które znajdują się w mniejszych ilościach w innych suplementach białkowych. Te poszczególne aminokwasy są potrzebne do stymulowania działania poszczególnych komórek naszego organizmu oraz do odbudowy uszkodzonych komórek ciała, które mogą być osłabione przez nadmierny stres.

żelatyna
© Photogenica

Hydrolizat kolagenu jest brakującym elementem, który dostarcza do naszego organizmu aminokwasy (glicyna, prolina, lizyna), które są potrzebne do budowy tkanki łącznej. Dodatkowo kolagen w przeciwieństwie do żelatyny rozpuszcza się w zimnych napojach, takich jak koktajle owocowe, które chętnie spożywamy. Oczywiście kolagen możemy również dodać do herbaty ziołowej oraz do innych produktów spożywczych, które lubimy i nam smakują.

INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?