Czym jest masło klarowane i czy warto je stosować?
Masło klarowane największą popularność zyskało w Azji, ale świetnie sprawdza się w przygotowywaniu dań pochodzących z innych zakątków świata. Wyjątkowo przydatne okazuje się wówczas, gdy potrawy wymagają smażenia - po podgrzaniu nie pieni się, ani nie wydziela trujących substancji, czym przewyższa inne tłuszcze. Jak powstaje masło klarowane? Co zawiera i czy jest bezpieczne dla zdrowia? Kto nie powinien po nie sięgać? Podpowiadamy.
Masło klarowane powstaje w wyniku podgrzania tradycyjnego masła, odparowania znajdującej się w nim wody oraz zebrania powstałych na jego powierzchni substancji, które nie są tłuszczami. Proces ten sprawia, że otrzymuje się produkt mający wysoką temperaturę dymienia. Nadaje się on do smażenia różnych potraw i równocześnie wykazuje prozdrowotne działanie.
Właściwości klarowanego masła
Klarowane masło po podgrzaniu ma postać płynną, którą wyróżnia żółty kolor. W temperaturze pokojowej zmienia stan skupienia na stały. Przypomina wyglądem naturalne masło, jednak wyczuć można przyjemny i delikatny orzechowy aromat. Co ciekawe, zabieg klarowania pozwala zwiększyć tzw. temperaturę dymienia masła. Oznacza to, że w nawet po podgrzaniu go do 252 stopni Celsjusza nie wydziela trujących związków.
Masło - dzięki zabiegowi klarowania - jest bezpieczne dla osób, które na co dzień zmagają się z alergią pokarmową i są uczulone na laktozę oraz kazeinę. Wyróżnia je wyjątkowo długi czas przydatności do spożycia. Jeśli jest przechowywane w sprzyjających warunkach, np. w lodówce, nie psuje się i nie jełczeje nawet przez rok..
Co znajdziemy w maśle klarowanym?
Masło klarowane to źródło wielu kwasów tłuszczowych. Badania wykazały, że przeważają w nim te jednonienasycone (aż 80%). Większość z nich charakteryzuje się krótkołańcuchowymi i średniołańcuchowymi wiązaniami, które są inaczej trawione w organizmie, niż te zbudowane z łańcuchów długich. Nie wpływają one negatywnie na układ krążenia, za to przyspieszają metabolizm i pomagają spalać zbędną tkankę tłuszczową. Niestety, założenia te zyskują potwierdzenie, gdy masło klarowane spożywane jest sporadycznie i w małych ilościach, bowiem produkt ten jest bardzo kaloryczny.
Wbrew pozorom w maśle klarowanym można znaleźć różne cenne substancje odżywcze. Zawarte są w nim witaminy, które bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, czyli A, D, E oraz K. Zapobiegają one rozwojowi wielu chorób, takich jak np. zawały i udary serca. Poza tym są istotnym budulcem kości, wzmacniają odporność, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się organizmu, przyspieszają gojenie się ran oraz chronią cały układ neurologiczny. Dodatkowo w maśle klarowanym można znaleźć kwas masłowy, który dobroczynnie wpływa na układ pokarmowy, a zwłaszcza na pracę jelit i obecne w nich kultury bakterii.
Masło klarowane a choroby układu krążenia
Uznaje się, że spożywanie tłuszczów przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu, co w konsekwencji skutkuje wystąpieniem dolegliwości i chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie czy miażdżyca. Okazuje się, że masło klarowane nie wpływa niekorzystnie na pracę serca. Co prawda, zawiera ono cholesterol, ale nie w formie utlenionej. Walor ten nie powinien jednak skłaniać nikogo do nadmiernego spożywania produktu czy jego często stosowania w kuchni. Masło klarowane to przykład bomby kalorycznej. 100 g zawiera aż 900 kcal.