Reklama

Reklama

Czym leczą kaca w różnych krajach? Oto 13 sposobów

Bez względu na to, pod jaką szerokością geograficzną mieszkamy, wolimy alkoholowe spotkania z przyjaciółmi od tego, co dzieje się z naszym organizmem następnego dnia. Czym najlepiej leczyć kaca? Co kraj, to obyczaj - mieszkańcy różnych regionów świata mają swoje sposoby.

Internetowy serwis Buzzfeed zapytał swoich czytelników o to, jakie sposoby na kaca są najpopularniejsze w ich krajach. Zainspirowani tym zestawieniem, przedstawiamy najciekawsze dania, które mają stawiać na nogi po ostro zakrapianej imprezie. Bardzo różne dania...

Kanada

Poutine to nic innego jak frytki posypane specjalnym rodzajem sera (tzw. cheese curds) i polane sosem pieczeniowym.

To tradycyjne, kanadyjskie danie, pochodzące z prowincji Quebec. Na czym polega magia poutine?  Prawdopodobnie na solidnej dawce tłuszczu, który świetnie stawia na nogi następnego dnia. 

Reklama

Rosja

Rosyjska metoda na kaca brzmi okropnie, ale podobno czyni cuda - by stanąć na nogi, nazajutrz po imprezie Rosjanie polecają wypicie kieliszka oliwy lub oleju.

I chyba wiedzą, co mówią, w końcu od lat królują w rankingach narodów, które piją najwięcej.

Korea Południowa

Mieszkańcy tego kraju mają specjalne danie na "zespół dnia następnego" - haejangguk to nic innego, jak "zupa na kaca", czyli tłusty bulion wołowy z dużą ilością warzyw i mięsa. Gorąca, rozgrzewająca, świetnie stawia na nogi.


Wielka Brytania

Jajka sadzone, smażony boczek, fasolka i tosty - zdaniem mieszkańców Wielkiej Brytanii, nic nie stawia na nogi lepiej niż tradycyjne, brytyjskie śniadanie. 

Jest pożywne, zawiera sporo tłuszczu, który pomaga organizmowi strawić resztki alkoholu i białka, które daje siłę i stawia na nogi.

Meksyk

Menudo to tradycyjna meksykańska zupa, którą mieszkańcy tego kraju polecają, jako fenomenalne lekarstwo na kaca. Menudo robi się z wołowych żołądków, rosołu, ostrej papryki chilii i oregano. Rozgrzewa i przywraca siłę do życia - mówią mieszkańcy Meksyku.

Grecja


Pozostajemy w klimacie podrobów - grecki sposób na kaca to patsas, danie, które bardzo przypomina polskie flaki. 

Jest zrobione z wieprzowych (czasem cielęcych lub baranich) wnętrzności i nóżek, niektórzy do patsas dają też ziemniaki, a całość mocno przyprawiają solą, pieprzem, ostrą papryką. Patsas to tradycyjne greckie danie, które, podobnie jak polskie flaki, ma tylu zwolenników, co przeciwników.

Bułgaria

W siłę tłustych flaków wierzą też Bułgarzy, choć oni flaki przyrządzają nieco inaczej niż Grecy. Do wieprzowych podrobów dodają ocet, sporo czosnku, olej i mleko. Brzmi okropnie, ale podobno czyni cuda.

Dania

Wśród tłustych zup i pikantnych potraw wyróżnia się sposób, w jaki z przedawkowaniem alkoholu radzą sobie Duńczycy. 

Mleko z czekoladą - oto ich metoda na kaca. Warto spróbować, szczególnie kiedy następnego dnia odrzuca nas od jedzenia.

Filipiny

Puchero to gulasz przyrządzony z różnych rodzajów mięsa i mieszanki warzyw - kapusty, kukurydzy, fasoli i papryki. Pikantna i gęsta potrawa wywodzi się z kuchni hiszpańskiej, ale jest szczególnie popularna w Ameryce Południowej i Azji. Brzmi nieźle, szczególnie dla tych, którzy nie przepadają za podrobami.

Litwa

Litewski sposób na kaca jest prosty (i podobno bardzo skuteczny): jajka, jajka w każdej postaci. Gotowane, sadzone, w koszulkach, jajecznica a nawet omlet. Jajka czynią cuda.

Brazylia

Brazylijska broń na kaca to podrão, czyli specjalny hot-dog z dodatkami. Oprócz bułki i parówki w podrão znajdziemy też parmezan, kukurydzę, oliwki i przepiórcze jaja. To danie powinno się zjeść pod koniec każdej zakrapianej imprezy, wtedy skutki kaca są mniej dotkliwe - mówią Brazylijczycy.

Polska

Czym leczą kaca Polacy? Wszystkim, co kwaśne: wodą spod ogórków kiszonych, żurkiem, bigosem z kwaśnej kapusty. Nie brakuje też amatorów domowego rosołu, gulaszu, kiełbasy z grilla i innych tłustych dań. Wiele osób zaczyna też kolejny dzień po imprezie od wypicia kieliszka wódki albo zimnego piwa. Według zasady: czym się strułeś, tym się lecz.

Ekwador

W konkursie na najbardziej obrzydliwy sposób na kaca, palmę pierwszeństwa dzierżą Ekwadorczycy. Manguera to zupa zrobiona z ryżu, świńskich podrobów, warzyw i krwi. Podobno czyni cuda i błyskawicznie stawia na nogi, choć wiele osób twierdzi, że jak nic innego oczyszcza organizm ponieważ bardzo skutecznie... powoduje wymioty.

A jakie sposoby są najbardziej skuteczne według was?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy