Reklama

Detoksykacja: Produkty, które najskuteczniej oczyszczają organizm

Prawidłowo działający organizm samodzielnie usuwa toksyny, zapewniając nam dobre samopoczucie. Jednak stres, szybkie tempo życia i niezdrowa dieta sprawiają, że praca nerek, wątroby czy jelit zostaje zaburzona. Przekłada się to na uciążliwe dolegliwości żołądkowe i trawienne, złe samopoczucie czy przybieranie na wadze. Zwiększa też ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Z tego względu koncerny farmaceutyczne oferują różnorodne środki farmakologiczne wspierające oczyszczanie organizmu. Warto wiedzieć, że skuteczną detoksykację możemy zafundować sobie sami i to za niewielkie pieniądze.

Czym jest oczyszczanie organizmu i kiedy trzeba je przeprowadzić?

Oczyszczanie organizmu to nic innego jak usuwanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Odpowiedzialna jest za to głównie wątroba (rozkłada tłuszcze, neutralizuje alkohol i drobnoustroje, amoniak przetwarza w mocznik) oraz nerki (oczyszczają krew ze szkodliwych produktów przemiany materii, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową i odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową organizmu). Jeśli funkcjonowanie tych narządów zostaje zaburzone, gorzej pracować zaczynają jelita. Sygnałem do przeprowadzenia detoksykacji organizmu są uciążliwe dolegliwości trawienne (wzdęcia, gazy, zaparcia), ale też złe samopoczucie, uczucie ciężkości, przybieranie na wadze, pogorszenie się kondycji skóry (np. trądzik i wypryski) oraz zły nastrój.

Reklama

Jak rozpocząć oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu najlepiej zacząć od wyeliminowania niezdrowej żywności z diety: węglowodanów prostych (białego pieczywa, makaronu, słodyczy), produktów typu fast food, słonych przekąsek, alkoholu, kawy i wysokoprzetworzonej żywności. Warto też ograniczyć spożywanie mięsa, w szczególności czerwonego. Podstawą diety powinny być produkty pełnoziarniste, kasze, warzywa i owoce oraz chudy nabiał. Bardzo istotnym elementem jest też niegazowana woda. Pijąc 2 litry dziennie, ułatwiamy nerkom pracę i przyspieszamy metabolizm. Do diety warto też włączyć produkty, które wyjątkowo korzystnie wpływają na detoksykację organizmu.

Produkty, które najskuteczniej oczyszczają organizm

Zielona herbata

Znajdujące się w niej katechiny przyspieszają spalanie tłuszczów, a polifenole usuwają z organizmu wolne rodniki. Poza tym zielona herbata usprawnia procesy trawienia i przyspiesza metabolizm. Wspiera pracę wątroby i pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii.

Cytryna

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby i rozpuszcza kamienie żółciowe. Każdego ranka na czczo warto wypijać wodę z cytryną – pobudza jelita, przyspiesza metabolizm i odkwasza organizm.

Buraki

Buraki rewelacyjnie wspierają pracę wątroby i woreczka żółciowego, oczyszczają i odkwaszają organizm. Zawierają też duże ilości błonnika, który pobudza jelita do pracy, hamuje apetyt oraz reguluje poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Sok z aloesu

Zawiera aminokwasy i substancje, które ułatwiają usuwanie metali ciężkich z krwi oraz wątroby. Ułatwia też procesy trawienne, zapobiega zaparciom i wspiera pracę jelit. Usuwa też szkodliwe pozostałości po spalonych komórkach tłuszczowych.

Zielony jęczmień

Zielony jęczmień działa odkwaszająco i oczyszczająco. Warto wiedzieć, że zakwaszenie spowodowane nieprawidłową dietą (np. nadmiernym spożywaniem mięsa) może być przyczyną problemów z odchudzaniem. Zielony jęczmień zawiera też sporo błonnika, który wspiera pracę jelit i przyspiesza metabolizm.

Jagody

Jagody zawierają cenne antyoksydanty, wspierają pracę wątroby i uszczelniają błony śluzowe żołądka. Neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii i pomagają zwalczyć dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Zioła

Oprócz zielonej herbaty, wody czy soków owocowych warto raz dziennie przygotować napar z pokrzywy (działa moczopędnie i zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie), czystka (odbudowuje naturalną florę bakteryjną jelit, ułatwia usuwanie z organizmu metali ciężkich), melisy (regeneruje wątrobę i wspiera jej prawidłowe funkcjonowanie) lub rumianku (oczyszcza jelita, działa przeciwzapalnie). Zioła warto stosować naprzemiennie, by organizm się do nich nie przyzwyczaił.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy