Dieta dla zdrowych oczu
Zaćma to zmętnienie powstające na soczewce oka lub torebce soczewki. Nie ma leku na zaćmę. Najlepszą formą leczenia jest operacja. Coraz częściej wykonuje się ją już we wczesnym stadium schorzenia.
O tym, że odpowiednio zbilansowana dieta pozwala nam cieszyć się ogólnym zdrowiem, wie każdy z nas. Nic więc dziwnego, że osłabienie wzroku też ma wiele wspólnego z naszym jadłospisem.
By jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, menu powinno być bogate w przeciwutleniacze, czyli głównie witaminy A, C i E oraz antocyjany, luteinę i cynk. Najnowsze badania pokazują również negatywny wpływ przetworzonego cukru na problemy z oczami.
Jeśli więc chcesz zapobiegać i chronić swoich bliskich, zacznij od zmian na talerzu. Wprowadź produkty o niskim IG, czyli indeksie glikemicznym (to lista produktów uszeregowanych ze względu na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu).
Zjedzenie produktu o niskim IG (to np. warzywa zielone, pomidor, cukinia, czosnek, makaron al dente, chleb żytni pełnoziarnisty) powoduje niewielki wzrost poziomu cukru i mały wyrzut insuliny. Wysoki poziom cukru we krwi prowadzi do glikacji, czyli przyłączania się cukrów do białek w soczewce oka.
W wyniku tego procesu soczewka staje się mętna, a widzenie niewyraźne. Dlatego zaćma często towarzyszy osobom chorującym na cukrzycę. Ale podwyższony poziom cukru nikomu nie służy.