Reklama

Reklama

Dieta Dukana - wszyscy na niej chudną!

Walkę z nadwagą można wygrać. Jest to możliwe dzięki głośnej ostatnio diecie białkowej doktora Dukana.

Mówi się, że odchudzający plan doktora Dukana to dieta dla odważnych i wytrwałych, bo należy w niej ściśle przestrzegać określonych zasad. Jeśli jednak nauczymy się żyć zgodnie ze wskazówkami, cel szybko zostanie osiągnięty. Zatem, od czego zaczynamy?

Nie grozi ci głodówka

Etap 1: To faza tak zwanego ataku, w czasie której je się wyłącznie produkty o dużej zawartości białka. I nic poza tym. Start jest piorunujący, a utrata kilogramów błyskawiczna. W tej fazie, zwanej też uderzeniową, bez ograniczeń można jeść to, co jest dozwolone, czyli wymienione w książce 72 produkty. To dość dużo, więc nie ma mowy o głodzeniu się.

Reklama

Tę listę można krótko streścić: chude mięsa, ryby i owoce morza, drób, szynka, jajka, chudy nabiał i napoje. Jeśli obawiamy się, że nie dostarczymy organizmowi w tym czasie wystarczającej ilości witamin, można przyrządzić sobie 2 razy w tygodniu porcję wątróbki cielęcej i każdego ranka wypić rozpuszczoną w szklance mleka łyżkę drożdży.

Efekty: Pierwsza faza odchudzania jest dość gwałtowna i można stracić 2-3 kilogramy w ciągu 5 dni, a osoby otyłe - mają szanse na zgubienie nawet 5 kilogramów. Niektóre osoby mogą spodziewać się w tym czasie kłopotów z zaparciami, dlatego zarówno na początku, jak i przez cały czas trwania diety zalecane jest picie dużych ilości wody - do 1,5 litra dziennie.Doktor Dukan podkreśla, że picie wody to podstawa jej skuteczności.

Niewątpliwą zaletą diety białkowej jest to, że nie trzeba ograniczać ilości jedzenia. Można jeść do woli, ale tylko produkty, które są zalecane.

Ważne! Na liście tego, co dozwolone, nie ma tłuszczu, także oleju!!! Nawet kropli oliwy z oliwek.

Autor diety wychodzi z założenia, że każdy olej jest kaloryczny i nie sprzyja odchudzaniu. Z omawianej diety wykluczone są też słodycze i alkohol.

Czas trwania: do 10 dni.

Talerz warzyw

Etap 2. To jedzenie posiłków zawierających dużą ilość białka, ale co kilka dni uzupełnianych warzywami. W tej fazie dozwolonych jest już 100 produktów!

Efekty. Teraz chudnięcie jest wolniejsze, ale to normalne - organizm musi przyzwyczaić się do zmiany żywienia. Jeśli mamy do zrzucenia 20 kilogramów, to spadek wagi powinien wynosić na tym etapie około 1 kilograma na tydzień. To, że włączamy do diety warzywa, nie oznacza, że możemy jeść tylko i wyłącznie warzywa. Produkty białkowe nadal są podstawą codziennego jadłospisu. Ich brak może być wręcz niebezpieczny dla zdrowia.

Najlepiej żywić się wtedy w następującym rytmie: 5 dni czystej diety białkowej i 5 dni produktów białkowych z warzywami. I tak na zmianę. Wśród zalecanych przez doktora Dukana warzyw są m.in.: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, fasolka szparagowa, kapusta, seler, koper, sałata, cukinie, bakłażany, papryki, a nawet marchewki i buraki.

Te dwa ostatnie warzywa jednak nie za często - zawierają zbyt dużo sprzyjających tyciu cukrów prostych.

Ważne! Dukan przestrzega przed nagłym rzuceniem diety. Jeśli się na nią decydujemy, nie zniechęcajmy się i wytrwajmy do końca.

Czas trwania: od 3 do 6 miesięcy.

Nagroda dla wytrwałych

Etap 3. To utrwalanie właściwej wagi i niedopuszczanie do efektu jo-jo. Jest to najtrudniejszy moment odchudzania, gdyż organizm jest w tym momencie wyjątkowo narażony na powrót już utraconych kilogramów. Przesadna euforia wywołana utratą wielu kilogramów, połączona z lekceważeniem zasad diety, może całą pracę włożoną w odchudzanie skazać na niepowodzenie.

Etap 3 to także czas nagrody za dotychczasową wytrwałość. Jest nią tzw. królewska uczta, która 2 razy w tygodniu dopuszcza jeden posiłek, w czasie którego można jeść wszystko. Bigos? Torcik czekoladowy? Kieliszek wina? Czemu nie! Są jednak pewne warunki: nie bierzemy dokładki i nie jemy dwóch królewskich posiłków w ciągu 2 dni pod rząd.

Czas trwania: w ciągu 10 dni chudniemy po 1 kilogramie.

Jeśli w pierwszych dwóch etapach tracimy 5 kilogramów, to etap utrwalania wagi powinien trwać 50 dni, a jeśli 10 kilogramów, to 100 dni.

Białkowe czwartki

Etap 4. To czas stabilizowania wagi i przestrzegania tzw. białkowego czwartku, czyli bycie na ścisłej diecie białkowej przez jeden wybrany dzień tygodnia. Nie musi to być czwartek - może być wtorek albo piątek, ale trzeba jeden taki dzień ustalić definitywnie i bezwzględnie. Tego dnia je się wyłącznie produkty białkowe, tak jak w pierwszej fazie kuracji. Dzień ten chroni przed efektem jo-jo i służy stabilizacji wagi. W żadnym wypadku nie można z niego zrezygnować. To jedyne zalecenie,

którego trzeba przestrzegać także po zakończeniu diety.

Czas trwania: tak długo, jak to tylko możliwe. Białkowe czwartki to prosty sposób na to, by dawne kilogramy już nigdy nie powróciły.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | etap | dieta | diety | dieta Dukana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy