Dieta, która chroni przed rakiem i stanem zapalnym
Poznaj produkty i zasady żywienia, które pomagają zapobiec wielu poważnym schorzeniom.
Starożytni lekarze uważali, że jedzenie może być lekarstwem. Potwierdzają to współczesne badania naukowe. Okazuje się, że w wielu produktach, które jadamy, znajdują się lecznicze substancje. Wykorzystaj te odkrycia.
Dzięki nim można ustrzec się wielu chorób. Oto żywieniowe gwiazdy.
Pomidory zawierają likopen, chroniący przed rakotwórczymi zanieczyszczeniami środowiska.
Brokuły, kapusta, kalofior zawierają substancje antynowotworowe.
Winogrona, aronia, czereśnie, truskawki są bogate w związki powstrzymujące rozwój raka.
Cytrusy zawierają antyrakowe substancje, tzw. flawonoidy.
Czosnek, cebula, natka pietruszki zawierają wit. E, C i beta-karoten zapobiegające nowotworom.
Wbrew nazwie, nie jest to zwykła dieta, a raczej plan żywieniowy na lata. Dzięki specjalnemu sposobowi odżywiania zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory, cukrzycę, choroby serca. Dieta ta chroni też piersi przed stanami zapalnymi. Poznaj jej podstawowe zasady.
Różnorodność i świeżość. Twój jadłospis powinien być urozmaicony. Komponuj go ze świeżych produktów, jak najmniej przetworzonych. Sięgaj zwłaszcza po owoce i warzywa, najlepiej surowe. Używaj jak najwięcej imbiru, kurkumy i curry - mają działanie przeciwzapalne.
Proporcje kalorii. Potrzebujesz ok. 2 tys. kalorii dziennie. Powinny one pochodzić z: węglowodanów (40-50 proc.) - pełnego ziarna, kasz, ciemnego makaronu i ryżu, warzyw; tłuszczów nienasyconych (30 proc.): olejów roślinnych oraz ryb (łosoś, śledzie, makrela); białka (ok. 25 proc.) z chudego mięsa, nabiału, fasoli, grochu.
Ważne substancje. W diecie przeciwzapalnej i przeciwnowotworowej nie może zabraknąć błonnika oraz przeciwutleniaczy. Błonnik znajduje się w produktach pełnoziarnistych, owocach i warzywach. Wybieraj owoce i warzywa w nasyconych barwach - żółte, pomarańczowe, czerwone i granatowe oraz zielone warzywa liściaste.
Zdrowe napoje. Pij głównie wodę mineralną. Właściwości antyrakowe mają świeże soki (nie doszło w nich jeszcze do przemiany azotanów w szkodliwe azotyny). Polecana jest zielona herbata, mieszanki ziołowe i soki warzywne.
Konserwanty. Produkty, które mają długi termin przydatności, zawierają zwykle konserwanty. Niektóre sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych i nowotworowych.
Tłuszcze zwierzęce (nasycone), a także kwasy trans (są w utwardzanych margarynach) sprzyjają powstawaniu zmian rakowych oraz chorobom serca.
Białe pieczywo, słodycze. Produkty te nie zawierają witamin, a pieczywo z oczyszczonej mąki - mało błonnika. W paczkowanych ciastkach są szkodliwe tłuszcze cukiernicze.
Słodzone napoje gazowane. Zawierają związki, które sprzyjają powstawaniu zmian nowotworowych i przyspieszają starzenie organizmu.