Dieta MIND: Odżywia mózg, chroni przed alzheimerem i chorobami serca
Każdego roku docierają do nas nowe dietetyczne nowinki i tzw. diety cud, które szybko pozwolą nam schudnąć i cieszyć się zdrowiem. Problem polega na tym, że często są one restrykcyjne, a ich celem jest jedynie szybkie spalenie tkanki tłuszczowej, co zazwyczaj kończy się efektem jo-jo. W trakcie tego typu diet możemy odczuwać zmęczenie, senność, a nawet przygnębienie i smutek związane z licznymi wyrzeczeniami. Dlatego dieta MIND to absolutny hit – jej celem jest odżywienie mózgu i poprawa kondycji układu nerwowego. A nie jest przecież tajemnicą, że wszystko zależy od właściwej pracy mózgu. Dieta opiera się na jedzeniu zdrowych przysmaków, ale nie wyklucza żadnych produktów. Zdaniem lekarzy chroni przed chorobami serca, a nawet alzheimerem, sprzyja też chudnięciu. Poleca się ją szczególnie osobom pracującym umysłowo, uczącym się i narażonym na stres. Sprawdź, na czym polega i jak ją stosować.
Dieta MIND (z ang. Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) to sposób odżywiania się, którego celem jest wsparcie pracy mózgu oraz całego układu nerwowego. Łączy w sobie zasady diet uważanych za najzdrowsze: diety DASH (obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, chroni przed cukrzycą) i diety śródziemnomorskiej (wzmacnia odporność i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów). Dodatkową modyfikacją jest spożywanie większej ilości produktów stymulujących pracę mózgu. Ten najważniejszy narząd naszego ciała pracuje bez odpoczynku, nawet w trakcie snu steruje gospodarką hormonalną, odpowiada za układ krążenia czy układ oddechowy. Od jego kondycji zależy nasze samopoczucie i zdrowie.
Dieta MIND nie wyklucza żadnych produktów pokarmowych. Nawet te uznawane za niezdrowe czy kaloryczne można jeść, tyle że w niewielkich ilościach (mowa tu o czerwonym mięsie, serach i twarogach, maśle, margarynie i smażonych potrawach oraz słodyczach). Podstawę odżywiania stanowią jednak produkty bogate w witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także antyoksydanty i błonnik. Należą do nich wszelkie warzywa (a najlepiej zielone, zawierające witaminy z grupy B, które najlepiej wpływają na układ nerwowy, takie jak szpinak, sałata, brokuły, kapusta) i powinno się je spożywać trzy razy dziennie. Minimum dwa razy w tygodniu należy jeść owoce jagodowe (to bomba witamin i antyoksydantów), a pięć razy orzechy (świetnie wpływają na mózg i serce). Dieta opiera się też na produktach pełnoziarnistych i nasionach roślin strączkowych. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się spożywać ryby morskie, a dwa razy w tygodniu drób. Preferowanym dodatkiem do potraw jest oliwa z oliwek. Dieta zakłada również spożycie lampki wina każdego dnia (najlepiej czerwonego wytrawnego).
Zalety diety MIND
Dieta MIND chroni przed wieloma chorobami, wstępne badania potwierdzają, że znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera, a także choroby serca i nowotwory, opóźnia procesy starzenia się. Doskonale wpływa na samopoczucie, koncentrację i pamięć, ułatwia walkę ze stresem. Osoby, które stosują tę dietę, przyznają, że szybciej się uczą, efektywniej pracują i rzadziej odczuwają zmęczenie. Kolejną zaletą diety jest jej różnorodność – nie musimy wykluczać żadnych składników pokarmowych, właściwie warzywa i owoce możemy spożywać w nieograniczonych ilościach. Jednocześnie na dłuższą metę dieta MIND sprzyja odchudzaniu.
Dieta MIND nie jest typową dietą redukcyjną. Nie zakłada przeliczania kalorii ani ważenia produktów spożywczych. Jej twórcy podkreślają jednak, że sprzyja ona chudnięciu poprzez unikanie słodyczy, posiłków typu fast food czy tłustego mięsa. Poza tym nie jest restrykcyjna i z powodzeniem można ją stosować przez dłuższy czas. Wolniejsze chudnięcie znacznie zmniejsza ryzyko efektu jo-jo. Jeśli chcemy jednak szybciej schudnąć, należy spożywać mniejsze porcje owoców i węglowodanów. Kaloryczne orzechy i bakalie powinny zastępować posiłki, a nie stanowić do nich dodatku.
Wady diety MIND
Największą wadą diety MIND są wysokie koszty jej stosowania, szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym, gdy trudno o warzywa i owoce. Tym bardziej, że dieta zakłada spożywanie dużej ilości owoców jagodowych. Także ryby morskie są droższe od mięsa i czasem trudno kupić produkt wysokiej jakości. Stosunkowo drogie są również orzechy i bakalie.