Dieta owsiana: Zalety i wady stosowania
Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy stale poszukują idealnych receptur diet odchudzających. Powstało już wiele takich formuł planów żywieniowych, których twórcy obiecują, że to proste i szybkie sposoby na zrzucenie wagi. Należy również do nich dieta owsiana, będąca w ostatnim czasie bardzo popularnym trendem na odchudzanie. Jej propagatorzy zapewniają, że pozwala na uzyskanie szybkich efektów, a mianowicie utratę nawet 1 kilograma na dobę. Zapewniać ma to główny, niemal jedyny składnik kuracji – płatki owsiane, które sycą na długo i wymiatają z organizmu toksyczne substancje. Tak jak w przypadku innych sposobów odchudzania opartych na minimalistycznym składzie pojawiły się wątpliwości, czy dieta owsiana jest bezpieczna dla zdrowia. Jak jest w rzeczywistości? Jakie zalety posiada dieta owsiana i czy istnieją też wady? Czy ten plan żywieniowy może szkodzić zdrowiu?
Dieta owsiana jest bardzo prosta, opiera się na spożywaniu przez cały dzień wyłącznie naturalnych płatków i otrębów owsianych z wodą, chudym mlekiem lub jogurtem. Niektóre odmiany diety pozwalają na dodatek warzyw i owoców. W ciągu dnia należy oprócz tego pić dużo wody i naparów ziołowych. Powinno się też całkowicie zrezygnować z cukru, słodyczy, kawy i przetworzonego jedzenia. Owsianki nie można zastępować płatkami typu instant, granolą i innymi płatkowymi mieszankami.
Przygotowanie owsianki: 7 łyżek płatków owsianych należy ugotować w 2 litrach mleka lub wody. Następnie dzielimy owsiankę na 5 porcji i spożywamy co 3 godziny. Można dodać do niej 2-3 łyżki otrębów owsianych, rodzynek lub owoców. Taka ilość dostarczy około 1200 kcal dziennie.
Istnieją różne wersje tego sposobu odchudzania – krótkotrwałe (jednodniowe) i długoterminowe. Jednodniową dietę można przeprowadzić raz w tygodniu, świetnie oczyści z toksyn, da uczucie lekkości. W ciągu jednej doby można schudnąć nawet 1 kilogram. Dłuższe stosowanie diety (miesięczne lub dwumiesięczne) jest bardziej restrykcyjne, przez pierwszy tydzień spożywa się samą owsiankę w mniejszej ilości (1000 kcal), w drugim etapie urozmaica się dietę warzywami i owocami, chudymi rybami lub mięsem drobiowym. W końcowej fazie owsianka ma stanowić 1 posiłek w ciągu dnia, a resztę przygotować należy z lekkostrawnych produktów. Długoterminowa dieta owsiana ma zapewnić szybki spadek wagi.
Plusem diety owsianej jest to, że jej bazę stanowi tylko jeden prosty posiłek – owsianka. Można ją przygotować w szybki sposób z łatwodostępnych, tanich płatków owsianych. Tak minimalistyczna dieta jest niskokaloryczna, a wysoka zawartość błonnika w płatkach niweluje uczucie głodu i syci na długo. To pozwala na utrzymanie deficytu kalorycznego i spadek wagi.
Płatki owsiane są bardzo zdrowe, to źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza czy fosforu, a także witaminy E i tiaminy. Zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe. Najwięcej korzyści przynosi jednak obecny w nich błonnik, spowalniający wchłanianie węglowodanów i tłuszczów, zapobiegający skokom glukozy we krwi i jej szybkiemu spadkowi. Włókno pokarmowe działa jak miotła, przechodzi przez układ pokarmowy, zbierając po drodze zalegające resztki i toksyny. Tym samym oczyszcza organizm, pobudza perystaltykę jelit i ułatwia trawienie. Błonnik obniża również poziom złego cholesterolu.
Dieta owsiana przynosi szybkie efekty, usuwa złogi jelitowe, niweluje uczucie ciężkości, sprzyja regularnym wypróżnieniom. Można więc schudnąć nawet do 1 kilograma w ciągu doby. Zastosowanie diety raz w tygodniu pozwoli na oczyszczenie organizmu, uczucie lekkości i efekt płaskiego brzucha.
Mimo tak szybkich, widocznych efektów dieta owsiana ma też niestety liczne wady. Jest to przede wszystkim bardzo monotonny sposób odżywiania, który szybko może się znudzić. Nie wszyscy też przepadają za smakiem owsianki. W dodatku ten plan żywieniowy jest bardzo restrykcyjny, dostarcza niewielu kalorii; może więc powodować spadek energii, chroniczne zmęczenie i ospałość. Co więcej, monotonna dieta owsiana nie zapewni w pełni zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, dlatego może doprowadzić do niedoborów niezbędnego białka, tłuszczów i witamin. Płatki owsiane zawierają wiele minerałów, ale przez obecność błonnika nie są dobrze wchłaniane. Przy długotrwałym stosowaniu diety mogą pojawić się takie objawy jak spadek energii i nastroju, wypadanie włosów i problemy z cerą lub inne poważniejsze symptomy. W większości przypadków spadek wagi nie jest też zbyt długotrwały, może pojawić się efekt jo-jo. Dieta owsiana pozwala bowiem na zrzucenie ogólnej masy ciała, a nie spalenie tkanki tłuszczowej.
Podsumowując, dieta owsiana daje szybkie efekty, lecz stosowana przez dłuższy czas może być niebezpieczna dla zdrowia. Warto po nią sięgać raz w tygodniu, by oczyścić organizm z toksyn i pozbyć się uczucia ciężkości. Dieta owsiana świetnie sprawdzi się w przypadku wzdęć. Dietetycy przestrzegają przed długoterminowym stosowaniem tej kuracji, przekonując, że najzdrowszym sposobem na zachowanie odpowiedniej sylwetki jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna.